top of page
pedagog.png

 

                                                                                                          

 

                  

                                          Чому обійми такі корисні?

 

 

 

 

🔸Обійми знижують рівень стресу. Фізичний контакт, включаючи обійми, знижує рівень гормонів стресу в організмі. Високий рівень цих гормонів може викликати ряд проблем зі здоров'я.

 

 

🔸Обійми підвищують самооцінку. Дотик — це потужний інструмент, який ми використовуємо для передачі почуття захищеності, любові і зв'язку з іншими людьми. Коли людина почувається пригніченою або розгубленою, обійми допоможуть повернути віру в себе.

 

 

🔸Обійми покращують відносини. Обійми - це одна із форм спілкування для передачі того, що не можна висловити словами. Також фізичний дотик сприяє виділенню "гормону кохання", окситоцину, який зміцнює довіру і зближує людей.

 

 

🔸Обійми заспокоюють. Коли люди обіймаються, то зазвичай затиснуті м'язи в тілі розслабляються, напруга минає. А такий «спокійний» стан тіла безпосередньо впливає на емоційне самопочуття

Культура поведінки батьків та дітей

      Дошкільне дитинство – особливий період розвитку дитини. Саме в цьому віці виникає внутрішнє психічне життя і внутрішня регуляція поведінки. У дитини виникає потреба в ознайомленні з певними нормами спілкування і, як результат – вироблення індивідуальної культури поведінки.

     Під культурою поведінки розуміють сукупність форм повсякденних дій і вчинків людини, в яких віддзеркалюються моральні та естетичні поведінкові норми. Компоненти культури поведінки дошкільників:

  1.  культура діяльності – виховання звичок:

- утримувати в порядку місце, де вона працює, навчається, грається;

- звичку доводити до кінця розпочату справу, бути наполегливим у досягненні мети;

- навчати її не відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні;

- привчати бережно ставитись до іграшок, речей, книг.

  1. культура спілкування – навчити дитину поважати суспільство в цілому і кожного його члена окремо та ставитися до них так, як він ставиться до себе. Культура спілкування обов’язково передбачає культуру мовлення дитини. Це вимагає від дитини володіння певним запасом слів, вміння розмовляти спокійно і зрозуміло, послідовно, що сприяє активному спілкуванню дітей під час ігор та праці, запобігає виникненню конфліктних ситуацій.

  2. культурні навички і звички починаються з виховання акуратності й охайності. До культурних звичок відносять:

- привчання вставати вранці та робити зарядку;

- вмиватися, чистити зуби, акуратно зачісуватися;

- тримати в чистоті взуття та одяг.

    Культура їжі, вміння культурно вживати їжу – одна з перших навичок, що повинна виховуватись у дитини. Культура їжі має і етичний аспект, адже поведінка за столом ґрунтується на повазі до тих, хто сидить поруч, а також до тих, хто приготував їжу.

Діти повинні розуміти, що в дотриманні цих правил проявляється повага до оточуючих і до себе самого.

      Найголовніше, що потрібно пам’ятати і розуміти як вихователю, так і батькам це те, що будь який прояв ввічливості з боку дитини повинен керуватися добрими думками й почуттями, бути для неї усвідомленою необхідністю та потребою, а не засобом отримання похвали чи уникнення покарання.

obiymy-dity.jpg
gelkr_tcvet042.png
gelkr_tcvet042.png

ОСОБЛИВОСТІ АДАПТАЦІЇ ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ

     Адаптація - це пристосування організму до нової обстановки, а для малюка дитячий садок є новим, ще невідомим простором, з новим оточенням і новими відносинами.  Потрапляючи в дошкільний заклад, дитина мусить пристосовуватись буквально до всього. І ми повинні створити всі умови для для легкої адаптації дитини. Слід звернути увагу, що однією з причин частої захворюваності дітей є важка адаптація.

ПРОЦЕС АДАПТАЦІЇ ДИТИНИ ДО УМОВ ДНЗ МАЄ КІЛЬКА ОСНОВНИХ ЕТАПІВ:

• «Буря» - на все дитина відповідає бурхливою реакцією та сильною напругою.

  • підвищується збуджуваність, тривожність, можливе підсилення агресивності, або заглиблення у себе, спостерігається поганий сон, апетит, настрій.

  • Тривалість цього етапу - від 2 - 3 днів до 1 - 2 місяців.

• «Буря затихає» - дитина намагається брати участь у спiльнiй дiяльностi з однолітками,

  •  стає більш активною, зацікавленою, врівноваженою.

  • Триває - від 1 тижня до 2-3 мicяцiв.

• «Штиль» - дитина встановлює контакти, виявляти активність під час занять.

- активно зменшується захворюваність,

  • стабiлiзуються сон, апетит, настрій.

  • Тривалість цього періоду - від 2-3 тижнів до 6 мicяцiв.

 

ПРИЙОМИ, ЩО ПОЛЕГШУЮТЬ ДИТИНІ РАНКОВІ ПРОЩАННЯ:

  • Говоріть дитині, що ви її любите і обов`язково повернетеся.

  • Навчіться прощатися з дитиною швидко. Не затягуйте розставання. Інакше малюк відчує ваше занепокоєння і йому буде ще складніше заспокоїтися.

  • Покладіть малюку до кишеньки яку-небудь пам’ятну річ, що нагадуватиме про вас, як сильно ви його любите.

  • Ніколи не намагайтеся «вислизнути» непомітно від дитини, якщо хочете, щоб вона вам довіряла.

  • Вигадайте ритуал прощання й дотримуйтеся його (поцілунок, тертя носиками тощо).

  • Не намагайтеся підкупити дитину, щоб вона залишилася у дитячому садку за іграшку.

  • Чітко дайте дитині зрозуміти, що хоч би які істерики вона влаштовувала, їй все одно доведеться йти до дитячого садка. Якщо ви хоч раз піддастеся дитині, надалі вам буде вже набагато складніше впоратися з її вередуваннями й слізьми.

  • ЛЮБІТЬ ДИТИНУ І НЕ ЗАБУВАЙТЕ ЇЙ ПРО ЦЕ ГОВОРИТИ!

gelkr_tcvet042.png

ЕМОЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ДОШКІЛЬНИКА

 

      У дітей краще, ніж у дорослих, розвинена інтуїтивна здатність вловлювати чужий емоційний стан, оскільки вони не надають такого значення словами, як дорослі. Тому важливо не втратити цей благодатний час для розвитку у дитини емпатії, співчуття, товариськості, доброти.

     Період дошкільного дитинства можна назвати віком пізнання емоцій, до яких відносяться почуття подиву, цікавості, допитливості. Виникаючи в результаті зіткнення з новими сторонами діяльності, ці емоції у свою чергу роблять стимулюючий вплив на пізнавальні, а також інші психічні процеси, виробляють у дитини індивідуальне ставлення до реального світу речей і явищ, сприяють розвитку креативності.

 

Рекомендації для батьків

1. Визнавайте наявність у дітей емоцій, не спростовуйте їх. Діти ображаються, коли чують: «Ти ж не маленький», «Ти ж не дівчинка», «Ось я бабусі розповім, як ти поводився». Таке присоромлення підриває віру в справедливість і любов дорослого, змушує сумніватися у власній правильності та адекватності.

2. Визнавайте наявність у дітей страху і не тисніть на дітей, коли вони бояться. Помилково міркувати, що якщо дітей залишити віч-на-віч зі своїм страхом і страх зросте, то діти переборють його. Страхи слід визнавати і допомагати дитині поступово переборювати їх.

3. Визнавайте наявність складних, хворобливих ситуацій. Іноді, щоб захистити дітей від хворобливого емоційного досвіду, дорослі спотворюють те, що відбувається. Наприклад, Ігор боїться уколів. Медсестра, намагаючись його заспокоїти, каже: «Боляче не буде». Але це зовсім не так. Чи не краще йому сказати правду: «Буде боляче, але тільки трішки і відразу мине». Дорослі мають ретельно підбирати слова і пояснення, щоб не зашкодити розвиткові здорових емоцій.

4. Будьте послідовні, не допускайте різкої зміни настрою. Якщо настрій дорослих різко змінюється (від веселого до сердитого, від уважного до байдужого) без будь-яких причин, діти починають їх боятися. Важливо пояснити дітям, що відбувається, і поводитися так, аби поведінка була передбачуваною і викликала у дітей довіру.

5. Розмовляйте з дітьми про їхні емоції. Найбільше всебічно діти навчаються на власному досвіді, тому важливо називати їхні власні емоції й описувати їх.

6. Уважно спостерігайте за дітьми. Значення або зміст будь-якої ситуації можна зрозуміти до кінця, лише розуміючи загальний контекст, у якому ця ситуація наявна. Уважно спостерігайте за дітьми, за виразом їхнього обличчя, за жестами, рухами, звуками чи словами.

 7. Допомагайте дітям розповідати про свої почуття. У міру того, як діти набувають практичних умінь, підказуйте їм прості слова, які можна використовувати для самовираження: «Мишко, тобі не сподобалося, що Іринка взяла твого пензлика?». Скажи Іринці: «Мені не подобається. Я серджуся».

8. Допомагайте дітям зауважувати і розуміти почуття інших людей. Для того щоб спілкуватися з іншими людьми, дитина має навчитися розуміти, що вони почувають у різних ситуаціях. Описуйте почуття інших людей.      

  Дітям властива виняткова «емоційна заражуваність», вони особливо схильні до впливу емоцій, пережитих іншими дітьми та дорослими. Якщо почати розвивати емоційну сферу в дитинстві, розвивати і тренувати здатності передбачати, брати на себе відповідальність і керувати своїми діями, то в зрілому віці вона може досягти більшої згоди у взаємодії з людьми.

gelkr_tcvet042.png

     Як організувати дозвілля дитини під час карантину

          (консультація  для  батьків)

       Зараз  у  нас  триває  карантин. Зачинені всі освітні  заклади і, як  наслідок, батьки вимушені  теж  залишатися вдома. Як же  батькам  організувати  день, щоб діти мали можливість і  розважатися , і розвиватися? Дитині дошкільного  віку, на відміну  від школяра, потрібно допомогти організувати власну діяльність.

      Насамперед дорослі мають  організувати свій день так, щоб якнайменше  змінити  розпорядок  дня  дитини від  розпорядку дня в  дитячому закладі. Адже  карантин закінчиться, і  діти  повернуться до  звичного розміреного  життя  садочка. І краще, щоб  малюку не прийшлося  занову  до нього привчатися. Батькам потрібно розуміти, що  змінилося тільки  місце перебування  більшої  частини  дня дитини, а її діяльність  повинна  і надалі бути  такою, як і була( по можливості) , або трішки  змінена. Психологи  радять   написати на аркуші паперу або на стікерах докладний розпорядок дня і повісити його так, щоб дитина постійно його бачила. Важливо, щоб у неї були чіткі очікування з приводу того, що буде відбуватися протягом дня - коли буде час для ігор, читання і відпочинку.

      День повинен починатися  з  гігієнічних  процедур,  ранкової  гімнастики,  сніданку. Протягом  дня  батьки( або інші  дорослі, які  будуть знаходитися з  дитиною  вдома) повинні  організувати  навчальну,  ігрову, самостійну  діяльність  дитини. Якщо це  дитина старшого  дошкільного  віку,  то  вона  більш  самостійна і  тому  контролювати  самостійну  діяльність  не обов’язково, а  з малюкам  молодшого  дошкільного  віку  потрібна  допомога. Навчальну  діяльність  можна організувати як до обіду,  так  і  після  денного  сну (денний  сон  теж  бажано  не  відміняти).  Програму,  за  якою  працюють в  дитячому  садочку  можна  знайти  на  сайті МОН  або  проконсультуватися   з  вихователями, в  програмі  чітко  вказані   вікові  особливості  відповідного   віку  та   знання   з  кожної  освітньої  лінії,  які  повинна   отримати  дитина,  відповідно  до  вікової категорії.   Цим  самим  батьки  можуть зорієнтуватися на  те,  що  вже  знає  їхня  дитина  і  чому  її  ще  потрібно  навчити. Так,  це   може  бути  складно, бо  існують  різні  форми  та    методи  роботи  з  дошкільнятами. Але  не  обов’язково  в  домашніх  умовах  дотримуватися  всього  цього.  Головне  - в  доступній  для  дитини  формі  пояснити  матеріал,  дати  змогу  закріпити  в  практичних  вправах (якщо  це  необхідно), бажано  використовувати  наочний  матеріал,  щоб  дитина  краще  змогла  зрозуміти  те,  що  їй  пояснюють.          На  практиці  в  садочках  використовують  дидактичний  матеріал,  роздатковий,  відео  та  аудіо записи. В  наш  час інформаційних  технологій  зробити  це  нескладно.  З  підручного  матеріалу  можна  виготовити   наочність (матеріал  для  лічби, геометричні  фігури, цифри, літери  тощо).

 

Яку діяльність запропонувати дошкільнику  протягом  дня

 

Ігрова

Гра завжди  зацікавлює  дитину.  Ігрова діяльність сприяє  розвитку в дитини навичок,   умінь, необхідних для самообслуговування й надання допомоги дорослим.  У  сюжетно-рольових іграх дитина відтворює  та   моделює   прибирання, прання, одягання, прийому їжі, одягання й роздягання  на  прикладі  ляльки  чи  іншої  іграшки.

 

 

Трудова

У  малят є бажання самостійно виконувати деякі трудові  доручення  — мити посуд, накривати на стіл, підмітати. Тому  дитині   слід давати посильні трудові доручення.

Художньо-продуктивна

 Малювання,  ліплення,  аплікація,  конструювання -  це  те,  що ,  напевно, подобається  робити  дитини  найбільше.  У  цих  видах художньо-продуктивної діяльності  малюк  має  змогу  втілити  свої  задуми  та реалізувати  творчі  здібності, незалежно  від  дорослого.

  Важливо ще  й  те,  що  батьки  повинні  контролювати    перебування  дитини  перед  комп’ютером  чи  планшетом.  Потрібно   організувати  перебування  на  свіжому  повітрі.

  Дитині   корисно  буде  послухати  казку,  оповідання,  вивчити  вірш,  переказати  прочитаний  твір.  Це  можна  зробити  за  допомогою  запитань,  малюнків. Цікава  форма  роботи – складання  казки,  можливо  її  героями  будуть  нереальні  фантастичні  створіння  і  нехай  дитина  дає  волю  своїм  фантазіям,  а  дорослий  занотовує  казку  і  складає  в  скарбничку ( можливо  це  не  останній  карантин  вашої  дитини  і  таких  творів  буде  ще  багато).

  Зараз  є   багато  цікавих  настільних  ігор,  які   розвивають  логічне  мислення, пам’ять,увагу – і  це  теж  буде  цікавим  заняттям  для  дітей.

  Ще  одним   цікавим  заняттям  для  дитини  буде  дослідницька  діяльність. Можна з  дитиною  провести  досліди,  ознайомитися  з властивостями   деяких  матеріалів.

  Можна  організувати  тематичні  домашні  вечірки  або  недільники (запросити двоє – троє  друзів), підготувати  сценарій, костюми, декорації, конкурси, призи.

Деякий  час можна приділити перегляду  мультфільмів та  розвиваючих і  пізнавальних відео на   YouTube  каналі.

       Не  ізолюйте  дитину  від суспільства. Підтримуйте  контакт з  друзями  та  близькими. Дитина    може  спілкуватися з друзями   та  близькими , яких ви не можете відвідати особисто, використовуйте  відеочати.

 

Перелік  дитячих  сайтів на  допомогу  батькам: 

https://sashkaua.ucoz.ua/ «Вірші», «Казки» та «Оповідання» ви маєте можливість почитати вірші, казки та оповідання для дітей різних авторів.
http://posnayko.com.ua/ Журнал "Пізнайко": вірші, казки, творчість.
https://www.solnet.ee/ Розвиваючі, навчальні ігри для самих маленьких та ще багато цікавого і для батьків.
http://edugames.rozumniki.ua/ навчальні програми для дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку з інтерактивними вправами, веселими анімованими персонажами, яскравими сюжетами та звуковим супроводом
https://childdevelop.com.ua/ завдання на логічне мислення, підготовка руки до письма
http://detsky-mir.com/ завдання для дітей різного віку, аудио книги, підготовка до школи, творчість


 

gelkr_tcvet042.png
bottom of page