Дошкільний навчальний заклад - центр розвитку дитини
№ 20 "Пірамідка" Херсонської міської ради
ЗВІТ
про діяльність керівника
Дошкільного навчального закладу-центра розвитку дитини № 20 «Пірамідка» Херсонської міської ради в 2023/2024 навчальному році
Підготувала директор Тетяна Маценко
Статтею 20 Закону України «Про дошкільну освіту” передбачено проведення загальних зборів (конференції), де керівник закладу дошкільної освіти звітує з питань статутної діяльності і на яких дають оцінку його професійно-педагогічної діяльності, фінансово-господарської діяльності закладу дошкільної освіти, розглядають питання освітньої, методичної, економічної і фінансово-господарської діяльності закладу дошкільної освіти, а також керівник звітує про свою діяльність та виконання стратегії розвитку (програми розвитку) закладу дошкільної освіти. Підставою звітування керівника ЗДО є і наказ Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178 «Про затвердження Примірного положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педагогічним колективом та громадськістю», в якому зазначено, що керівник закладу дошкільної освіти звітує перед загальними зборами про свою діяльність, про результати діяльності за 2023/2024 навчальний рік, виконання завдань, заходів та доручень, про основні напрями управлінської діяльності.
Дошкільний навчальний заклад-центр розвитку дитини № 20 «Пірамідка» Херсонської міської ради (далі ЗДО № 20, заклад дошкільної освіти) здійснює діяльність у відповідності до Конституції України, законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Положення про заклад дошільної освіти, інших нормативно-правових актів, власним Статутом.
Дата відкриття ЗДО: 29 грудня 1962 року. Організаційно-правова форма – комунальна організація (заклад). Засновником закладу дошкільної освіти є територіальна громада міста Херсон в особі Херсонської міської ради. Уповноваженим органом управління закладом дошкільної освіти визначене Управління освіти виконавчого комітету Херсонської міської ради. ЗДО № 20 є юридичною особою, Код ЄДРПОУ 24114332. Юридична адреса ЗДО № 20: вул. Небесної Сотні, буд. 11А, м. Херсон, Центральний район, Херсонська область, 73000. Телефон: 22-42-52, E-mail: piramidka@ukr.net Мова освітнього процесу та мова повсякденного спілкування у ЗДО № 20 є українська мова. Режим роботи: заклад дошкільної освіти працює за п'ятиденним режимом роботи, 4 групи з 10,5 годинним перебуванням дітей. Кількість дітей у ЗДО № 20: - 74 (наповнюваність за установчими документами - 104). Приміщення закладу дошкільної освіти розраховане на 7 груп. Кількість груп, що функціонує: 4 групи, з них: 2 різновікові для дітей 3-6 років, 1 група для дітей середнього дошкільного віку, 1 група для дітей старшого дошкільного віку.
У ЗДО № 20 за штатним розписом станом на 01 січня 2024 року кількість штатних посад: всього –29,3, з них: адміністративний персонал – 1, педагогічних працівників – 11,2 (2 – відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, 1 – призупинено дію трудового договору), обслуговуючого персоналу – 17,1 (3 працівника у простої).
Директор ЗДО № 20 формує штат закладу, залучаючи кваліфікованих педагогічних та інших працівників відповідно до штатних нормативів та типу закладу дошкільної освіти.
1. Персональний внесок керівника з підвищення рівня організації освітнього процесу у ЗДО
Вжиті директором закладу дошкільної освіти заходи щодо охоплення навчанням дітей 5-ти річного віку.
З метою прогнозування перспективної мережі ЗДО працівниками щорічно проводиться облік дітей закріпленого мікрорайону. Однак, у зв’язку з активними бойовими діями в місті, можливості перевірити дітей неохоплених дошкільною освітою немає. Станом на 01.06.2024 року зареєстровано – 4 дітей віком від народження до 3 років. Дітей старшого дошкільного віку немає.
Створення умов для варіативності навчання та вжиті заходи щодо упровадження інноваційних педагогічних технологій у навчальний процес.
У 2023/2024 навчальному році колектив педагогічних працівників дитсадка зосередив увагу на ряді особливостей організації діяльності ЗДО в дистанційному форматі роботи на основних викликах, зазначених «Методичними рекомендаціями щодо організації освітнього процесу в 2023/2024 навчальному році у закладах дошкільної освіти» (додаток до листа МОН «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти» від 21.08.2023 № 1/12490-23).
Освітня програма ЗДО № 20 для реалізації інваріативної складової БКДО затверджена педагогічною радою за погодженням з батьками вихованців. В основу освітньої програми ЗДО покладено зміст комплексної освітньої програми для дітей раннього та передшкільного віку «Стежинки у Всесвіт», 2020, науковий керівник Катерина Крутій, що забезпечувалася за освітніми напрямами «Особистість дитини», «Дитина в природному довкіллі», «Дитина у соціумі», «Дитина в світі культури», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Мовлення дитини» та «Гра дитини».
Упродовж 2023/2024 навчального року проводився процес розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти відповідно до Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти у ЗДО № 20. З цією метою на виконання Програми стратегічного розвитку в ЗДО № 20 на 2023-2028 роки в 2023/2024 навчальному році колектив реалізовував Проєкти з питання формування та вибудовування внутрішньої системи забезпечення якості освіти.
Так, Проєкт 1 «Здоров’язбережувальне безпечне середовище» (у відповідності до дистанційного формату роботи) реалізовувався шляхом вирішення завдань:
- зміцнення фізичного, психологічного і духовного здоров'я дошкільників;
- підвищення кваліфікації працівників закладу щодо формування навичок здорового способу життя, безпеки життєдіяльності та охорони праці;
- координація дій закладу і сім'ї в організації різних форм роботи з пропаганди здорового способу життя;
- сприяння розвитку рухових (фізичних) якостей (витривалість, спритність, гнучкість, швидкість, сила).
З цією метою урізноманітнено форми проведення Днів здоров'я, Дня безпеки життєдіяльності дитини, Дня захисту Дитини, під час яких поглиблено знання дітей та батьків щодо особистої безпеки, дотримання пожежної безпеки, мінної безпеки, правил поведінки під час тривоги, надання першої домедичної допомоги в умовах війни, актуалізована відповідальність батьків за збереження життя і здоров’я власних дітей. Проводено моніторингові спостереження з питань мотиваційного ставлення педагогів до свого здоров'я та здоров'я дітей. Питання формування навичок власної безпеки та захисту дітей і дорослих, надання долікарської допомоги, здорового способу життя, превентивні заходи вияву булінгу, безпеки користування інтернетом висвітлені на сторінці Facebook нашого садочка. Чотири пункти проєкту не виконано з причини активних бойових дій у місті та дистанційного формату навчання дошкільників.
Реалізація Проєкту 2 «Створення предметно-ігрового розвивального середовища» відбувалася відповідно до завдань:
- створення розвивальних умов для розвитку, виховання і навчання дітей, реалізації інтелектуальних, культурних, творчих здібностей і можливостей дошкільників;
- підвищення діяльнісного підходу в різних видах дитячої життєдіяльності;
- поповнення електронної навчально-матеріальної бази розвивальними посібниками (розробленими навчальними матеріалами до інтелектуальних карт, розвивальними іграми до ігрової логіки, навчально-пізнавальними завданями до коректурних таблиць на інтерактивних віртуальних дошках, інтерактивних демонстраціях тощо).
Пріоритет надавався формуванню ключових компетентностей дошкільників, удосконаленню освітнього розвивального середовища, де дошкільники граються, розвиваються, виховуються та навчаються. Шляхами реалізації проєкту було розроблення онлайн-занять інтегрованого виду, відеозаняття, інтерактивних презентацій пізнавального характеру відповідно до тематичного планування; інтерактивних інтелектуальних карток, асоціативних карток, ігор з ігрової логіки, навчально-пізнавальних завдань зі STREAM–освіти за темами планування занять. Не виконано 4 заходи з причини дистанційного формату роботи педагогів.
Проєкт 3 «Науково-методичне середовище» реалізовувався шляхом вирішення завдань:
– створення системи роботи з профілактики емоційного вигорання;
– забезпеченя умов для професійного зростання педагога закладу дошкільної освіти;
– створення інформаційно-розвивального середовища в закладі, що забезпечує доступ до інформації та умови для дистанційного навчання дітей, батьків, педагогів;
– впровадження інноваційних ігрових методик, технологій, програм в практику роботи з метою забезпечення ефективності освітнього процесу;
– вирішення проблемних питань дошкільної освіти на засіданнях Ради стейкхолдерів при Херсонському державному університеті;
– самооцінювання діяльності закладу за напрямом «Освітнє середовище».
Пріоритетами проєкту є заходи щодо ефективності науково-методичної роботи, самоосвіти педагогів, участі кожного педагогічного працівника у методичній роботі та науково-методичній діяльності. Шляхами реалізації проєкту стала участь у заходах по обміну досвідом роботи між педагогами-практиками закладів дошкільної освіти міста, педагогами нашого ЗДО та науковцями і викладачами Херсонського державного університету, активна взаємодія директорки з Радою стейкхолдерів Херсонського державного університету; організація тематичної діяльності педагогів у напрямку визначення шляхів вирішення актуальних проблем, розробки нових педагогічних ідей в контексті роботи за Базовим компонентом дошкільної освіти та комплексною освітньою програмою для дітей раннього та передшкільного віку «Стежинки у Всесвіт» (від 2 до 6 (7) років), альтернативною програмою «STREAM-освіта, або Стежинки у Всесвіт. Формування культури інженерного мислення в дошкільників», парціальною програмою для закладів дошкільної освіти з формування лідерського потенціалу дітей дошкільного віку «Лідер живе в кожному», що спрямовані на реалізацію пріоритетного освітнього напряму зі STEM-освіти, зокрема, на її компонент для дошкільників - STREAM-освіта.
Два пункти проєкту не виконано з причини умов воєнного стану.
Проєкт 4 «Матеріально-технічне забезпечення» щодо відновлення пошкоджених будівель, території, будівництва захисного підземного укриття, а також здійснення заходів щодо модернізації матеріально-технічної бази ЗДО загалом не виконувався (місто в зоні активних бойових дій). Але приміщення будівлі, подвір’я та прилеглої території утримується в належному стані: викошена трава, вивезено побутове та непобутове сміття, вчасно усувалися пошкодження наслідків обстрілів та падіння уламків, обстежено технічний стан системи опалення з метою виявлення неполадок та її консервації з причини нераціональності її подальшого функціонування.
В Проєкті 5 «Пріоритети кадрової політики» вирішувалися завдання підбору, розстановки, підвищення кваліфікації та фахової майстерності педагогічних працівників і працівників господарсько-обслуговуючого персоналу, забезпечення умов для розкриття творчого потенціалу, самореалізації та самовираження усіх суб’єктів освітнього процесу. Виконано всі заходи проєкту, крім участі педагогів в фаховому конкурсі. Однак, педагоги ділилися досвідом використання інтерактивних методів навчання дошкільників серед педагогів ЗДО міста. Продовжена робота над формуванням нового іміджу дитини, набуття педагогами нових ролей – фасилітатора, тьютора, коуча.
Проєкт 6 «Дитина: перспективи розвитку» колектив закладу реалізував через виконання пріоритетних завдань:
- формування мовленнєво-комунікативної компетентності дошкільників засобами інтерактивного розвивального середовища;
- формування національно-патріотичної свдомості дошкільників у різних видах дитячої діяльності;
- удосконалення особистісно зорієнтованого підходу у становленні цілісної особистості дошкільника шляхом упровадження інноваційних інтеграційних технологій роботи зі STEM-напряму, а саме, зі STREAM-освіти дошкільників;
- самооцінювання діяльності закладу за напрямом «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду»;
Упродовж навчального року було організовано та проведено наступні заходи:
- конкурс творчих робіт «Моя країна - найкраща»;
- конкурс спільних поробок батьків та дітей «Осінь - радісна пора»;
- музичний конкурс «Таланти нашого садочка»;
- участь у Всеукраїнському флешмобі «Відкрий серце - подаруй тварині дім»;
- виставка малюнків «Безпека очима дітей»;
- виставка до Всеукраїнського дня без іграшок (Міжнародний день гри) та інші.
Проведено тематичні дні: «День знань», «День здоров’я», «День дошкілля», «День захисників та захисниць України», «День української писемності та мови», «День Святого Миколая», «День Збройних Сил України», «День рідної мови», «Матуся моя рідна» (до відзначення Дня матері в Україні), «День тата», «День вишиванки», «День захисту дітей», «День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України», «День державного прапора», «День Незалежності України».
Проведео педагогічні заходи з формування у дітей умінь та навичок безпеки життєдіяльності: тематичні тижні «Дорожнього руху»; «Пожежної безпеки», «Екології», «Безпеки життєдіяльності дитини».
Здійснено внутрішній моніторинг стану і результатів дошкільної освіти вихованців та освітньої діяльності педагогів.
Усі заходи проєкта «Дитина: перспективи розвитку» щодо орієнтації на цінності та інтереси дитини, урахування вікових можливостей, на збереження дитячої субкультури, на ампліфікацію дитячого розвитку, взаємозв’язок усіх сторін життя малюка, усебічний розвиток, виховання, навчання та соціалізація особистості дошкільника упродовж навчального року виконано.
Проєкт 7 «Партнерська взаємодія: діти-батьки-педагоги» імплементувався виконанням завдань:
– підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників із питань організації взаємодії дитсадка і сім'ї;
– створення сприятливих умов для підвищення педагогічної та психологічної грамотності батьків щодо виховання та навчання дітей дошкільного віку;
– реалізація навчальної роботи з дітьми на підставі особистісної та соціально зорієнтованої моделі спілкування у тріаді «педагог-батьки-дитина»;
– самооцінювання діяльності закладу за напрямом «Фахова діяльність педагогічних працівників закладу дошкільної освіти».
Проведено заходи: педагогічний журнал «Спілкування без бар’єрів», анектування батьків стосовно освітніх втрат та освітніх розривів на рівні ЗДО: дошкільна освіта вихованців та освітня діяльність педагогів, інтерактивні форми роботи з батьками (батьківські школи, клуби), консультації для батьків «Розвиток індивідуальності дитини у сім’ї через дотримання її прав, повага до її волі», «Наступність ключових компетентностей дошкільника та молодшого школяра», «Шляхи становлення мовленнєвих знань дошкільників у родині», «Ресурси позитивного батьківства: як стабілізувати себе та попередити емоційне вигорання», «Онлайн-освіта: переваги та користь», «Якщо не покидає тривога перед невідомістю: як підтримати себе та дитину», «Роль сім’ї в національно-патріотичному вихованні дитини» та інші.
Задля забезпечення ефективної комунікації з батьками, вихователями й усіма задіяними в освітньому процесі визначено оптимальні шляхи удосконалення взаємодії, канали комунікації для виконання кожного конкретного заходу, адже педагогіка партнерства – це простір дитинства, який будується на засадах рівності, діалогу, співпраці, прийняття. Зокрема, для оптимізації освітнього процесу треба посилити та удосконалити взаємодію між учасниками освітнього процесу крізь призму нових підходів, що передбачають: упровадження ідеї солідарної відповідальності всіх інституцій за освіту дошкільників; створення сприятливої атмосфери для співпраці; перехід від передачі педагогом матеріалу, який може бути одержаний із доступних джерел, та переходу до активного спілкування з дітьми в процесі освітньої діяльності; інтенсифікацію впровадження в освітній процес інтерактивних методів навчання, які спрямовані на розкриття особистості, розвиток її ініціативності, мотивації до пізнавальної діяльності. У подальшому педагогам взяти на озброєння один із шляхів реалізації принципів партнерства - готовність вихователів до педагогічної фасилітації.
Організація, забезпечення та реалізація освітнього процесу в 2023/2024 навчальному році
На виконання річних завдань педагогічного колективу в 2023/2024 навчальному році результативно підготовлено та проведено педагогічні ради: організаційно-настановна «Пріоритетні напрями діяльності педагогічного колективу в умовах сьогодення. Круглий стіл» (28.08.2023), тематична «Формування мовленнєво-комунікативної компетентності дитини дошкільного віку». Проблемний стіл» (30.11.2023), тематична «Виховання свідомого громадянина з почуттям патріотизму та поваги до суспільно-державних цінностей». Проблемний стіл» (27.02.2024), підсумкова «Атестація педагогічних працівників» (26.03.2024), підсумкова «Моніторинг якості дошкільної освіти» (28.05.2024). Активними у підготовці і проведенні педагогічних рад були: Євгенія Скібіцька, Інна Ткаченко, Катерина Ребро, Наталя Молодчина, Тетяна Савченко, Ольга Якушенко. Кожній педраді передувала тематична перевірка за виконанням одного з пріоритетних річних завдань. За наслідками педрад, перевірок оформлена відповідна документація: накази, інформації, протоколи. Складені відповідні довідки про результати комплексного, тематичного та підсумкового вивчення стану освітнього процесу в ЗДО упродовж навчального року, у тому числі, внутрішнього моніторингу стану освітнього процесу, виконання вимог БКДО та освітньої програми у старшій групі, середній та різновікових групах. Виконання освітньої програми у закладі постійно трималося на контролі. Здійснено вивчення стану організації освітнього процесу з аналізом результатів: комплексне вивчення у групі дітей старшого дошкільного віку «Використання ігрових технологій як засобу компенсації освітніх втрат та освітніх розривів в розвитку, вихованні, навчанні дошкільників» (вихователі Ольга Якушенко та Катерина Ребро) з 01-12 грудня 2022 року; тематичне вивчення «Формування мовленнєво-комунікативної компетентності як засобу компенсації освітніх втрат та освітніх розривів в розвитку, вихованні, навчанні дітей дошкільного віку шляхом використання ефективних методів навчання мовленню» в усіх вікових групах (вихователі вихователі Інна Ткаченко, Наталя Молодчина, Євгенія Скібіцька, Світлана Заруцька, Вікторія Мартинова, Ольга Якушенко та Катерина Ребро), тематичне вивчення «Стан роботи з організації національно-патріотичного виховання в закладі дошкільної освіти» в січні 2024 року в усіх групах; тематичне вивчення «Стан організації ефективної комунікації учасників освітнього процесу на засадах партнерських відносин між ЗДО та сім’єю» у всіх вікових групах в березні 2024 року. Здійснювалося систематичне вивчення умов забезпечення психофізичного здоров'я та рівнів розвитку вихованців ЗДО відповідно до Базового компонента дошкільної освіти та комплексної освітньої програми для дітей раннього та передшкільного віку «Стежинки у Всесвіт». Вивчення стану освітньої діяльності почергово проводилося у всіх вікових групах. Євгенія Скібіцька та Інна ткаченко отримали Подяку за підтримку лауреатів ІІІ обласного фестивалю «STEMмимо#» вихованців Злати Гвезди та Данііла Гринишена.
На виконання річного плану роботи у ЗДО № 20 на кінець 2023/2024 навчального року проведене самооцінювання за напрямами «Освітнє середовище закладу дошкільної освіти», за відповідними вимогами/правилами освітніх і управлінських процесів. Результати висвітлено в аналітичній довідці, внесено пропозиції щодо покращення освітньої діяльності дитсадка. Усі питання, які розв'язував колектив упродовж 2023/2024 навчального року, обговорювалися з батьківською громадкістю, висвітлювалися на сайті ЗДО.
Методична робота. На виконання наказу по закладу від 29.08.2023 року № 19-Од «Про організацію та структуру методичної роботи з педагогічними кадрами на 2023/2024 навчальний рік», упродовж навчального року система методичної роботи в ЗДО № 20 спрямовувалася на активізацію творчого потенціалу педагогів, стимулювання їхнього професійного саморозвитку, а відтак і оновлення форм методичної роботи з кадрами, залучення вихователів, спеціалістів до оволодіння технологіями психолого-педагогічного проєктування, організації освітньої роботи з дітьми в дистанційному форматі на засадах особистісно зорієнтованого, компетентнісного, інтегрованого підходів і налагодження тісної взаємодії між дітьми, педагогами і батьками. Робота методичної служби ЗДО була спрямована на підвищення професійного рівня педагогічних працівників. Щомісячно керівником Тетяною Маценко та вихователем-методистом Тетяною Гринишеною проводилися презентації нової методичної літератури, кращого розвивального дидактичного матеріалу; огляд нормативних документів, новинок методичної літератури та фахової періодики. На допомогу педагогічним працівникам у підготовці та проведенні освітнього процесу вихователем-методистом Тетяною Гринишеною систематично пропагується кращий матеріал ППД.
Упродовж 2023/2024 навчального року методичною службою ЗДО вивчено та узагальнено досвід роботи педагогів, які атестувалися. Педагоги, які атестувалися (вихователь Інна Ткаченко та музкерівник Яна Трагерюк), були активними учасниками методичної роботи у закладі. Провели творчі звіти-презентації, колективні перегляди, виставку-презентацію кращих зразків навчально-методичного та дидактичного матеріалу для провадження освітньої діяльності тощо. Проведена декада педагогічних розробок педагогів, які атестувалися. Відповідно до Плану вивчення професійної діяльності педагогів, які атестувалися, успішно організовані колективні перегляди освітнього процесу та творчі звіти з індивідуальної проблеми самоосвіти педагогів (тематичні заняття, інтегровані заняття).
З педагогами проведено вивчення та аналіз змісту професійного стандарту «Вихователь закладу дошкільної освіти» та вимоги до професійних компетентностей вихователя, розповсюджено пам'ятку «Впроваджуємо професійний стандарт вихователя».
У закладі за 2023/2024 навчальний рік ефективно проведена система методичних заходів, спрямованих на розвиток творчої індивідуальності та творчого потенціалу педагогічних працівників, які були залучені до активної участі в індивідуальних та групових формах роботи. Проводено анкетування педагогічних працівників та батьків з питань забезпечення якості освіти в ЗДО № 20 з визначенням слабких і сильних сторін освітньої діяльності педагогів, а також можливостей корегування та покращання діяльності та загроз, що існують.
Методична робота у 2023/2024 навчальному році була системною і ефективною. Завданнями методичної служби ЗДО на 2024/2025 навчальний рік залишаються бути:
- продовження процесу розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти в ЗДО № 20.
- при плануванні методичної роботи на новий навчальний рік брати до уваги вимоги професійного стандарту «Вихователь закладу дошкільної освіти» та «Положення про атестацію педагогічних працівників».
- спрямування діяльності методичної служби на реалізацію Програми стратегічного розвитку ЗДО (2023-2028р.р.) за його Проєктами.
Моніторинг якості дошкільної освіти. На виконання наказу директора від 29.08.2023 року № 23-О «Про проведення освітнього моніторингу оцінювання рівня розвитку дошкільників», з метою забезпечення внутрішнього контролю за діяльністю педагогічних працівників, якістю освітнього процесу з дітьми та визначення його результативності, оцінки динаміки розвитку та сформованості життєвої компетентності дошкільників у всіх вікових групах було здійснено підсумкове вивчення «Моніторинг якості дошкільної освіти», яке тривало з 16 квітня по 14 травня 2024 року з урахуванням особливостей діяльності закладу в умовах воєнного стану. Мета вивчення - проаналізувати роботу вихователів та інших педагогічних працівників щодо якості надання освітніх послуг, оволодіння дошкільниками ключовими компетентностями у відповідності до державного стандарту дошкільної освіти та визначити рівень сформованості їх життєвої компетентності згідно вимог освітньої програми. У ході підсумкового вивчення були використані основні методи моніторингу, а саме: опосередковане спостереження за дітьми (під час організованої навчально-пізнавальної діяльності онлайн занять, ігрової діяльності, в повсякденному житті, на святах і розвагах); педагогічне обстеження (педагогічна діагностика) рівнів розвитку дітей (вересень, травень); дидактичні, розвивальні ігри і вправи (з різних розділів програми) з допомою інтерактивних дошок; аналіз продуктів дитячої творчості; перегляд та аналіз підсумкових занять у старшій групі; вивчення якості планування та іншої документації педагогів; бесіди з вихователями (обмін думками); бесіди з дітьми; бесіди з батьками; збір статистичних даних. Педагогічну діагностику аналізу стану освітнього процесу проводили всі вихователі та спеціалісти - музичний керівник, інструктор з фізкультури, керівник гуртка, практичний психолог. Психологічну діагностику готовності дітей до школи і шкільних навантажень провела практичний психолог Тетяна Савченко. Ключовим етапом моніторингу якості дошкільної освіти у закладі було виявлення динаміки розвитку дошкільників у вікових групах та рівень виконання освітньої програми за усіма освітніми напрямами БКДО. Повний аналіз результатів педагогічного моніторингу дітей за освітніми напрямами засвідчує позитивну динаміку рівнів розвитку дітей в усіх вікових групах з вересня по травень: низькі показники рівня розвитку дітей змінені на посередні, середні - на достатні. Результати моніторингу показують, що найбільш сформованими у дошкільників є компетентності за освітніми напрямами «Дитина у світі мистецтва» та «Дитина в соціумі»; найменш сформованими є компетентності за освітніми напрямами: «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» (недостатня сформованість понять кількості, складу чисел, орієнтування у часі), «Мовлення дитини» (оскільки ще велика кількість дітей мають вади мовлення, недостатній розвиток зв’язного мовлення, україномовних навичок) та, як не дивно, «Гра дитини» (недостатній рівень сформованості ігрової компетентності щодо вміння дитини вільноі спонтанно організовувати та продовжувати активну гру з власної ініціативи, застосовувати наявні і освоювати нові знання через прагнення дитини до участі в житті дорослих шляхом реалізації інтересів в ігрових та рольових діях в узагальненій формі). Варто докладати максимум зусиль вирішенню завдань освітніх напрямів: «Особистість дитини» (формування здоровязбережувальної компетентності та компетентності з безпеки життєдіяльності). Результати моніторингу занесені у Зведену таблицю результатів моніторингу оцінювання рівня розвитку дошкільників та якості дошкільної освіти в ЗДО № 20 станом на кінець 2023/2024 навчального року.
Психологічну діагностику готовності дітей до школи і шкільних навантажень провела практичний психолог Тетяна Савченко. Педагогічну діагностику аналізу стану освітнього процесу проводили вихователі та спеціалісти - музичний керівник, інструктор з фізкультури, керівник гуртка, практичний психолог. Підсумкове вивчення проводилося у групах дітей старшого дошкільного віку (вихователі Ольга Якушенко, Катерина Ребро, Інна Ткаченко, Євгенія Скібіцька). Результати узагальненого моніторингу показують, що найбільш сформованими у старших дошкільників є компетентності за освітніми напрямами: «Дитина у світі мистецтва» та «Дитина в соціумі»; найменш сформованими є компетентності за освітніми напрямами: «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» (недостатня сформованість понять кількості, складу чисел, орієнтування у часі) та «Мовлення дитини» (оскільки ще велика кількість дітей мають вади мовлення, недостатній розвиток зв’язного мовлення, україномовних навичок спілкування); і, як не дивно, «Гра дитини» (недостатній рівень сформованості ігрової компетентності щодо вміння дитини вільноі спонтанно організовувати та продовжувати активну гру з власної ініціативи, застосовувати наявні і освоювати нові знання через прагнення дитини до участі в житті дорослих шляхом реалізації інтересів в ігрових та рольових діях в узагальненій формі). Упродовж року працівники психологічної служби та педагоги ЗДО надавали сім’ям старших дошкільників консультативну допомогу з питань фізичної та психологічної готовності до навчання у школі, подолання шкільної дезадаптації, формування у дитини позитивного ставлення до статусу школяра, майбутньої вчительки, про поняття дошкільної зрілості дітей старшого дошкільного віку тощо.
Робота психологічної служби. На виконання Плану роботи ЗДО № 20 у ЗДО забезпечувався психологічний супровід освітнього процесу. Упродовж 2023/2024 навчального року практичним психологом Тетяною Савченко здійснювалися:
- психологічний супровід усіх учасників освітнього процесу у створенні освітнього середовища вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації;
- підтримка психологічного комфорту у ЗДО;
- забезпечення емоційного благополуччя здобувачів дошкільної освіти;
Продовжена робота сайту кризового центру психологічної служби з рубриками: для батьків, для дітей, для педагогів і особлива рубрика ми з вами на зв’язку, де працівники психологічної служби додають відео занять для дітей та відео консультації для батьків та педагогів. Кожен день оновлюється інформація рубрик трьох напрямків для дітей, для батьків, для педагогів з метою вчасного їх інформування з актуальних питань. Посилання на сайт ЗДО 20: https://sites.google.com/view/savchenko-tanya/кризовий-центр
Продовжено роботу і ютуб-канала психологічної служби ЗДО. Посилання на ютуб-канал: https://www.youtube.com/@user-yd4jt6yu7m/videos, де налічується 671 користувач. В навчальному році 2023-2024 запрацював додатково телеграм канал для педагогів та співробітників під назвою «Психологічна підтримка: Ти як?», де щоденно ведеться робота за напрямками консультаційної та корекційної роботи. Посилання на телеграм канал: https://t.me/savcenkotatiana.
Корекційна та профілактична робота з дітьми. В 2023-2024 навчальному році практичним психологом проведилися корекційні відео-занять для дітей, що включають в себе вправи на зниження напруги та знятті стресу, зниження рівня тривоги, вправи для стабілізації емоційного стану, різні нейроігри: «Доріжки або обома руками», «Знайди і покажи однакові картинки одночасно обома руками» за різною тематикою, «Виконуй завдання одночасно лівою та правою рукою», «Проведи по лініям одночасно обома руками», «Повтори рухи рук обома руками одночасно»; графомоторні ігри з метою всебічного розвитку дитини, активізації роботи мозгу, полегшенні та стабілізації психоемоційного стану дитини.
Кількість переглядів занять: «Кольорова веселка. Дихальна вправа «Дихання веселки» (1, 8 тис. переглядів), заняття «Листочок осені. Дихальна вправа «Дихання листка» (388 переглядів), заняття «5 органів чуття. Монстрик 12345» (1, 1 тис. переглядів), антистрес вправа: «Сокира» (800 переглядів), антистрес вправа: «Тополя на вітру» (207 переглядів), антистрес вправа: «Дихання животиком» (155 переглядів), антистрес вправа: «Трясця» (134 перегляди) та інші. Також було проведено 14 профілактичних відео-занять для дітей, що включають ”, дидактична гра “Уроки безпеки. Чим можна гратися?” (14 тис. переглядів), “День усмішки” (892 перегляди), “Всесвітній день захисту тварин”. Дидактична гра “Про що мріє киця, собачка?” (489 переглядів), “Правила дорожнього руху”, дидактична гра “Що таке дружба” (1, 1 тис. переглядів), “Органи чуття” (1,2 тис. переглядів), “Гриби. Їстівні та отруйні гриби”, “Мандрівка в країну доброти” (905 переглядів), “Що таке доброта? Якого кольору доброта”, “Подорож в країну толерантності”(657 переглядів), “День Гідності та Свободи” (2,1 тис. переглядів), “Моя сім’я. Дидактична гра “Татові речі: так чи ні?” (586 переглядів).
Психологічною службою проведено 14 відео-консультацій для батьків з різних питань з метою поліпшення та стабілізації емоційного стану, звернення уваги до свого тіла, активізації та підтримці внутрішнього ресурсу та інше. Консультування з питань з індивідуальних особливостей дошкільників, профілактики тривожності, стресу та невпевненості дітей, розвитку дитини в різні вікові періоди тощо.
Робота з педагогами та співробітниками проводиться за Всеукраїнською програмою ментального здоров’я «ТИ ЯК?» (https://www.howareu.com/).
Проводено серію тренінгів для педагогів за профілактичною програмою «Ресурсність педагога: запорука психічного здоров’я дітей», тренінгове заняття за темою «Ментальне здоров’я: як подбати про себе?», «Стрес у роботі педагога», «Ресурсність педагога», «Ресурс в моїх руках»; «Психологічна рівновага педагога», «Збереження та зміцнення психічного здоров’я педагога», «Психологічна перезавантаження як спосіб регуляції емоційного стану». Щодня ведуться індивідуальні консультації педагогів та співробітників за потребою по телефону (viber, telegram). Консультування педагогів з питань ознайомлення з технологіями надання першої психологічної допомоги учасникам освітнього процесу; інформування з питань збереження їхнього соціального благополуччя і психічного здоров’я; інформація щодо дієвих практик турботи про себе тощо.
Педагогом соціальним ведеться соціальна паспортизація груп (облік дітей пільгових категорій), проводиться вчасне інформування всіх категорій сімей ЗДО з різних питань, включаючи родини ВПО; діагностична робота з усіма учасниками освітнього процесу для з’ясування проблемних питань соціально-психологічного супроводу дітей та їх сімей; виявлення та облік дітей, що потребують посиленої уваги з боку педагогічного колективу (діти-сироти, діти з неповних, малозабезпечених та багатодітних сімей та інші); організація соціально-педагогічного супроводу та психосоціальної підтримки дітей з числа родин ВПО; соціально-педагогічна допомога дітям, що мають проблеми в навчанні та поведінці тощо; профілактичні заходи щодо попередження насильства над дітьми - консультації з батьками, розповсюдження інформаційних буклетів «Безпека дитини в родині»; профілактичні бесіди з протидії булінгу.
Організація роботи щодо формування та забезпечення реалізації
політики академічної доброчесності.
На виконання наказу від 19.09.2023 року № 42-О «Про затвердження заходів щодо формування та забезпечення політики академічної доброчесності ЗДО на 2023/2024 навчальний рік», з метою формування системи й механізмів забезпечення академічної доброчесності у ЗДО 20 проведено ряд заходів. Відповідно до розробленого Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу у ЗДО, на початку навчального року розроблений план заходів для реалізації цього питання, який розміщений на сайті закладу. Виконання норм положення розглядалося на нараді при директору. Проведені консультації для педагогів: «Поняття та принципи академічної доброчесності: важливість посилання на джерела інформації у разі використання ідей, методичних розробок, тверджень, відомостей, узагальнення досвіду роботи, творчих робіт, розпорядчих документів педагогами». Забезпечувалася консультативна допомога для батьків з питань академічної доброчесності «Важливість об'єктивного та неупередженого оцінювання дитини».
Забезпечення безпечного середовища у закладі залишається пріоритетним завданням для керівника. Проведення Тижня безпеки дитини (ТБД). Відповідно до наказів закладу дошкільної освіти (01.03.2024, 01.05.2024) у травні 2024 року було проведено Тиждень безпеки дитини. Метою Тижня безпеки дитини було: перевірити та удосконалити у дітей знання і уявлення про можливі небезпечні ситуації техногенного, природного, медичного, біологічного характеру з моделюванням стереотипів поведінки дошкільників під час виникнення надзвичайних ситуацій в умовах правового режиму воєнного стану та адаптивного карантину, спричиненого коронавірусом. Основними завданнями Тижня безпеки дитини були: 1. Підвищити ефективність освітньої роботи з дітьми з питань особистої безпеки та захисту життя в умовах воєнного стану. 2. Формувати у дітей безпечний стиль поведінки в екстремальних ситуаціях в умовах воєнного стану та адаптивного карантину; навчити їх користуватися телефонами служб безпеки (101, 102, 103, 104), вивчити домашню адресу. 3. Формувати навички елементарної першої домедичної допомоги, вміння надавати собі та ближньому першу допомогу. 4. Продовжувати знайомити дітей із правилами поведінки під час повітряної тривоги, правилами пожежної та мінної безпеки, дорожнього руху, поведінки на вулиці, в укритті, вдома. 5. Продовжити знайомити дітей з протиепідемічними правилами в умовах адаптивного карантину. 6. Формувати у дошкільників основи здорового способу життя; пропагувати здоровий спосіб життя серед батьків. 7. Інтегрувати родинне і суспільне виховання з проблем безпеки життєдіяльності дитини. Для проведення Тижня безпеки дитини створювалася творча група, яка розробила плани основних заходів підготовки до проведення Тижня безпеки дитини у ЗДО на період з 06 по 10 травня 2024 року, план проведення Тижня безпеки дитини у закладі дошкільної освіти в умовах воєнного стану. Під час підготовки до проведення Тижня безпеки дитини було виконано ряд заходів: підготовлено та ознайомлено колектив закладу із документами: - Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу у ЗДО; опрацьовано Концепцію безпеки закладів освіти (схвалена КМУ від 07.04.2023 № 301-р) з обговоренням заходів щодо удосконалення рівня безпеки та організації безпечного освітнього середовища у ЗДО; оновлено посадові інструкції усіх педагогічних працівників з урахуванням вимог правового режиму воєнного стану в Україні; проведено для педагогічних працівників, батьків вихованців такі консультації-інструктажі: - Правила поведінки в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру, - Алгоритм дій для працівників ЗДО за сигналом «Повітряна тривога»; - Розлука з татом: як допомогти дитині?; - Антистресове харчування; - як розповідати дитині про війну; - Як впоратися з тривогою і панікою; - Як діяти за повітряної тривоги; - Що має бути у валізці для дитини.
Упродовж Тижня безпеки дитини у ЗДО проведено різні заходи та форми роботи з дітьми. Серед них: музичні та фізкультурні розваги; тематичні заняття та інші форми роботи з БЖД в усіх вікових групах відповідно до Плану проведення Тижневика.
Під час Тижня безпеки дитини творчою групою було проведено аналіз виконання педагогічними працівниками та дітьми вимог безпеки життєдіяльності. Встановлено: рівень знань і навичок безпечної поведінки дітей відповідає, в основному, вимогам освітньої програми відповідно до віку дітей; педагоги закладу в онлайн режимі ефективно співпрацюють з батьками, проводять профілактичну роботу щодо пропаганди знань з організації безпеки життєдіяльності: у вайбер групах розміщений актуальний просвітницький матеріал, проводяться індивідуальні бесіди, онлайн-консультації тощо; діти усіх вікових груп отримали та закріпили достатньо необхідних знань, умінь і практичних навичок з безпеки життєдіяльності та на випадок екстремальної ситуації, діти старшого дошкільного та середнього дошкільного віку ознайомлені з номерами телефонів: пожежної служби (101), поліції (102), швидкої допомоги (103), газової служби (104) та вміють користуватися ними у випадку необхідності; свої практичні дії дошкільники закріплювали в дидактичних іграх, в іграх інтерактивних дошок Miro, Jamboard.
Співпраця родин вихованців із закладом дошкільної освіти.
Відповідно до наказу по ЗДО, з метою налагодження партнерських стосунків і взає¬модії з сім'єю на засадах відвертості, взаєморозуміння, гуманності з питань навчання і виховання дітей дошкільного віку робота з батьками спрямовувалася на підвищення рівня їхніх знань щодо розвитку та виховання дітей. Колектив закладу неухильно дотримувався принципу партнерства як основи створення партнерських стосунків між педагогами і батьками, що сприяло для забезпечення дієвої системи різних форм співпраці з батьками, зокрема, індивідуальні: анкетування, співбесіди, консультації, телефонний зв'язок; групові: консультації, збори, вайбер-групи, консультації з практичним психологом, керівником гуртка «Весела англійська», директоркою, музичним керівником, вихователем-методистом; дні відкритих дверей в листопаді, квітні, перегляд ранків, спільні свята. У закладі діють органи батьківського самоврядування: батьківські комітети у групах, рада ЗДО. Батьки є повноправними учасниками освітнього процесу, допомагають у вирішенні різноманітних організаційних питань. Батьки залучаються до проведення різноманітних заходів. Завдяки співпраці з батьками досягнуто позитивних результатів у навчанні та вихованні дітей дошкільного віку щодо подолання освітніх втрат. Результативними заходами, які створюють завжди гарний настрій, сприяють позитивному психологічному мікроклімату у колективі учасників освітнього процесу, створюють імідж нашого закладу, є музичні свята організовані на достатньому рівні керівником музичним Яною Трагерюк, спільно з педагогами та батьками. Це осінні, новорічні, випускне та інші свята.
Адміністративні питання.
У поточному році адміністрація закладу провела роботу з таких питань: - подано на переоформлення Статут ЗДО у зв'язку з його викраденням окупаційною владою рф та зі зміною назви закладу; проводиться підготовча робота щодо оновлення документів технічної інвентаризації.
Виконання антикорупційних заходів. Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» від 28.12.2014 року із внесеними змінами, з метою попередження порушень антикорупційного законодавства при прийнятті управлінських рішень, виконання посадових та робочих обов'язків працівників закладу дошкільної освіти у 2024 році проведена відповідна робота щодо запобігання корупції: видано наказ в ЗДО від 04.01.2024. № 1-О «Про затвердження плану заходів щодо запобігання корупції на 2024 рік»; проведена роз'яснювальну роботу серед посадових осіб щодо заборон і обмежень, установлених антикорупційним законодавством України; забезпечено ефективне та раціональне використання комунального майна; забезпечено функціонування, ведення і своєчасне оновлення інформації на сторінці Facebook закладу, де міститься необхідна інформація для отримання освітніх послуг та згідно вимог чинного антикорупційного та освітнього законодавств. Скарг, звернень фізичних, юридичних осіб, які вбачали б порушення чинного законодавства працівниками ЗДО до закладу не надходило. Проводилася роз'яснювальна робота із педагогічними працівниками щодо персональної відповідальності за протиправні дії пов'язані із корупцією, хабарництвом, зловживанням службовим становищем. Забезпечена об'єктивність атестації педагогічних працівників, вжито заходи щодо усунення конфлікту інтересів.
2. Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації
матеріально-технічної бази навчального закладу.
Залучення додаткових джерел фінансування навчального закладу та їх раціональне використання.
Складним та відповідальним напрямком у роботі директора є збереження, зміцнення та розвиток матеріально-технічної бази закладу дошкільної освіти. Заклад дошкільної освіти знаходиться у комунальній власності міста. Фінансово-господарська діяльність закладу здійснювалася згідно кошторису. Виділені фінансові асигнування 100% забезпечували захищені статті (оплата комунальних послуг, заробітна плата працівників та нарахування до неї).
Здійснення заходів щодо модернізації матеріально-технічної бази ЗДО загалом не виконувалося, як було зазначено вище в проєкті 4, з причини того, що місто знаходиться в зоні активних бойових дій. Але приміщення будівлі, подвір’я та прилегла територія утримується в належному стані працівниками садочка, що працюють та перебувають в місті.
Залучення додаткових коштів для розвитку закладу за рахунок надання додаткових освітніх послуг не здійснювалося у зв’язку з дистанційним форматом навчання дошкільників.
3. Вжиті заходи щодо забезпечення закладу дошкільної освіти
кваліфікованими педагогічними кадрами та доцільність їх розстановки
Середнє навантаження вихователів становило 1,0 та 1,25 ставки, спеціалістів – 0,5 ставки згідно норм штатного розпису, крім музичного керівника, яка працювала на 1,0 ставку. Планова та фактична чисельність працівників господарсько-обслуговуючого та педагогічного персоналу співпадає із мережею груп та відповідним штатним розписом.
У 2023/2024 навчальному році функціонувало 4 вікові групи проти 7 у 2022/2023 навчальному році, як показано в діаграмі. Кількісь дітей становила 74 дитини проти 113 осіб. До школи вибуло 27 вихованців.
Порівняльна таблиця за штатними розписами 2023 та 2024 років теж свідчить про зменшені показники, але у відповідності до мережі груп. З 22-х працівників садочка 18 осіб фактично працюючих (1 працівник призупинив дію трудового договору, 3 – перебувають у простої). ЗДО забезпечено педагогічними кадрами відповідно до штатного розпису. У складі працівників педагогічного персоналу: директор, вихователь-методист, 7 педагогів (4 – вихователів, 1 музичний керівник, 1 соціальний педагог (за сумісництвом практичний психолог), 1 керівник гуртка). Педагогічний колектив має достатньо високий освітній рівень: 12 працівників мають освітньо-кваліфікаційний рівень «спеціаліст» і «магістр», що складає 86%, 2 педагоги - освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр» - 14%.
Професійний і кваліфікаційний рівень кадрів у розрізі кожної спеціальності показаний в аудиті відповідності педагогічних кадрів. У закладі проводиться ефективна кадрова політика та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників. За наслідками атестації: 1 педагог має вищу кваліфікаційну категорію, 3 педагоги - першу кваліфікаційну категорію, 5 - другу кваліфікаційну категорію та 3 - категорію спеціаліст. Педагогічний стаж працівників: кількість педагогічних працівників понад 3 роки – 2 осіб, понад 10 років – 4, понад 20 років – 1, понад 30 років – 4, понад 40 років – 1 педагог.
Директор ЗДО № 20 сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників. У закладі дошкільної освіти забезпечується постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників. Педагогічні працівники забезпечують власний професійний розвиток і підвищення кваліфікації. У 2024 навчальному році підвищуватимуть кваліфікацію (курси при ХАНО) четверо педагогів: вихователь Катерина Ребро (у жовтні як вихователь), вихователь Наталя Молодчина (жовтень), вихователь Ольга Якушенко (листопад), практичний психолог Альона Маслова (листопад-грудень). У 2024 навчальному році атестовано двоє педагогів ЗДО № 20: вихователь Інна Ткаченко та музичний керівник Яна Трагерюк. Інна Ткаченко написала заяву про відтермінування на рік атестації з підтвердження педагогічного звання «вихователь-методист». У процесі атестації проводилося всебічне комплексне оцінювання педагогічної діяльності працівників і за наслідками атестації цих педагогів музичний керівник Яна Трагерюк відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст першої категорії», а вихователю Інні Ткаченко присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії».
Простежувалося постійне підвищення професійної компетентності педагогів, ріст їх майстерності, розвиток творчої ініціативи, забезпечення ефективності освітнього процесу. Анкетування щодо виявлення педагогічної майстерності педагогів показало, що рівень володіння вихователями інноваційними технологіями зріс на 41 %; прояви ініціативності, комунікативні та творчі здібності - на 49%; використання в освітньому процесі інтеграційних методів навчання - на 36%.
4. Соціальний захист, збереження та зміцнення здоров’я дітей та працівників.
Забезпечення організації харчування та медичного обслуговування вихованців і працівників не здійснювалося з причини дистанційного формату роботи.
Соціальний склад сімей становив: повні сім‘ї – 62 родини (83%), неповні сім‘ї – 12 сімей (16%,), серед них багатодітних – 3 сімей (4%), малозабезпечені сім‘ї – 1 (1%), асоціальні сім‘ї – 0%.
Надання соціальної підтримки та допомоги дітям-сиротам, дітям позбавлених батьківського піклування, дітям з малозабезпечених сімей, дітям з багатодітних сімей, дітям-чорнобильцям.
Для виявлення дітей пільгового контингенту двічі на рік проводиться соціальне опитування батьків. Сім’ям, які потребували підтримки, надавались консультації спеціалістами психологічної служби та педагогами.
У ЗДО 1 дитина з інвалідністю; 6 дітей, батьки яких мають статус учасників АТО, 2 дітей громадян України, які прибули на територію м. Херсона з Луганської та Донецької областей, 1 дитина з сімей, що отримує допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».
Аналіз відвідування закладу дошкільної освіти дітьми у 2023/2024 навчальному році.
Відвідування дітьми закладу є показником не тільки стану здоров’я дітей, рівня психологічного комфорту у групах, але й дистанційного формату навчання та продовження умов воєнного стану. Третій рік війни змусив певні родини переміститися в інші регіони України та за її межі. Певна частина сімей (29 дітей) влаштували дітей до дитячих садків в Україні. Проте, розуміючи важливість необхідності систематичного навчання серед однолітків-херсонців, переглядають онлайн-заняття, відео заняття в записі, долучають дітей до виставок, конкурсів, проектів, свят та розваг.
Дотримання вимог охорони дитинства, техніки безпеки, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм.
Відповідно до Закону України «Про охорону праці», 01.03.2024 року з працівниками закладу дошкільної освіти проведено навчання та перевірку знань з охорони праці, забезпечується проведення повторних та цільових інструктажів з охорони праці, пожежної безпеки, надання першої медичної допомоги.
Постійна робота педагогічного колективу закладу дошкільної освіти щодо профілактики дитячого травматизму спрямована на формування у дошкільників певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності. Адже тільки систематична робота з дітьми та їх батьками щодо безпеки життєдіяльності може виробити в дитячій свідомості стереотипи безпечної поведінки в життєвому середовищі. В умовах воєнного стану продовжувати удосконалювати знання правил самозахисту дітей (правило курки і курчатка) та просвітницьку роботу з батьками щодо захисту життя і здоров'я дітей, створення відповідних умов, правил та обов’язків членів сім'ї.
Протипожежна безпека у закладі посідає важливе місце в організації всієї роботи з охорони праці. Розроблено плани евакуації працівників, які працюють в дитсадку, на випадок пожежі, за звітний період перезаряджено всі вогнегасники в грудні 2023 року. Відповідальною особою Світланою Моргун, завгоспом проводяться евакуаційні заходи з працівниками на випадок виникнення пожеж, тиждень пожежної безпеки згідно з наказом керівника.
Соціальний захист працівників
Щодо соціально-трудових пільг, гарантій, компенсацій адміністрація та орган профспілкової первинної організації продовжують у відповідності до Колективного договору забезпечувати умови соціального захисту працівників та регулювання соціально – економічних, виробничих і трудових відносин. Між адміністрацією та профспілковим комітетом існує тісний зв’язок. Готуються подання на узгодження всіх штатних одиниць. Члени профспілкового комітету є членами тарифікаційної комісії, з організації техніки безпеки, пожежної безпеки, охорони праці. Згідно трудового стажу робітників надаються виплати по листам непрацездатності.
Усім працівникам закладу надається щорічна основна відпустка, працівникам, які мають двох дітей до 15 років, надаються щорічні додаткові відпустки згідно графіку, погодженого з профспілковою організацією. Педагогічні працівники отримують матеріальну допомогу на оздоровлення.
Моральне та матеріальне стимулювання працівників, організація їх відпочинку.
Адміністрація та профспілка разом виступають за належний контроль в освітній роботі, оздоровчій роботі. В колективі створено позитивний мікроклімат. Створено мотивційні умови для здійснення освітньої роботи, відносини з керівництвом та колегами стабільні, доброзичливі. Кожен працівник добросовісно з відповідальністю ставиться до виконання своїх функціональних та посадових обов’язків. Творча атмосфера у колективі відповідає достатньому рівню професійності працівників. Керівник у співпраці з головою первинної профорганізації Інною Ткаченко проводили велику роботу з колективом, використовуючи усі психолого-педагогічні методи кадрової роботи. Стимулювання праці – моральне та матеріальне є потужним фактором досягнення високих результатів у праці. В жовтні 2023 року практичний психолог Савченко Т.О. була нагороджена подякою Начальника Херсонської міської військової адміністрації за ефективну організацію навчально-виховного процесу в умовах воєнного стану, педагогічну майстерність у щоденній роботі, значний особистий внесок у розвиток галузі освіти Херсонської міської територіальної громади та з нагоди Дня працівників освіти. У травні місяці педагогічні працівники Євгенія Скібіцька, Катерина Ребро, Тетяна Гринишена нагороджені грамотами управління освіти Херсонської міської ради за високий професіоналізм, педагогічну майстерність та активну громадську позицію.
Стан дитячого травматизму
Випадків виробничого травматизму за звітний період зареєстровано не було.
5. Залучення педагогічної та батьківської громадськості закладу
дошкільної освіти до управління його діяльністю; співпраця з громадськими організаціями
Адміністрацією та вихователями закладу дошкільної освіти велась постійна планомірна робота із налагодження співпраці з кожною сім’єю. Організовувалася робота консультаційного центру «Знайомтеся! Запитуйте! Спілкуйтеся» (робота з педагогічними кадрами та батьками), який включає такі блоки: психодіагностична робота; консультаційна робота; психологічна просвіта та пропедевтична робота, надавалися консультації за запитами.
6. Контрольно-аналітична діяльність та аналіз звернень громадян з питань діяльності навчального закладу
Організація роботи зі зверненнями громадян є важливою складовою управління закладом. Основні проблеми, з якими звертаються до керівника за 2023/2024, це були питання надання довідок про те, що дитина дійсно відвідує дитячий садок; про те, що працівник дійсно працює в ЗДО, щодо працевлаштування, оформлення дитини до закладу або відрахування до закладу дошкільної освіти в іншому місті.
Результати перевірок, проведених управлінням освіти та іншими органами державного нагляду (контролю).
Зовнішній аудит реального стану роботи педагогічного колективу здійснювався у закладі упродовж навчального року в листопаді-січні згідно річного плану відділом дошкільної освіти управління освіти Херсонської міської ради. За результатами перевірки робота знаходиться на достатньому рівні. З урахуванням реалій сьогодення та збройної агресії рф питання створення безпечного, комфортного середовища для всіх учасників освітнього процесу та підвищення якості освітньої діяльності у ЗДО і надалі залишаються пріоритетними. У 2024/2025 навчальному році колектив ЗДО буде продовжувати процес розбудови ВСЗЯО на основі Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти у ЗДО № 20. Здійснювати Програму стратегічного розвитку ЗДО на 2023-2028 роки, схвалену педагогічною радою 10.01.2023 року за її проєктами.
За підсумками проведеного аналізу виділено проблеми та визначено наступні завдання, які повинні гарантувати подальший розвиток закладу:
Пріоритетні завдання на 2024/2025 навчальний рік:
Активізувати освітню діяльність національно-патріотичної складової виховання і формування етнічної самосвідомості у дітей через сучасні форми роботи та український контент засобів.
Продовжувати формувати розмовне мовлення дітей шляхом використання сучасних технологій, розвитку зв'язного мовлення, прозових та поетичних творів сучасних авторів, кращих зразків малих фольклорних жанрів; акцентувати увагу на підвищенні рівня культури українського мовлення дошкільників.
Формування цілісної картини світу у дошкільників, їх умінь застосовувати знання в практичній діяльності, в незвичайних ситуаціях, використовуючи метод проєктів для реалізації STREAM-освіти в закладі дошкільної освіти.
ЗВІТ
про діяльність керівника
Дошкільного навчального закладу-центру розвитку дитини № 20 «Пірамідка» Херсонської міської ради в 2022/2023 навчальному році
Мета звітування:
Подальше утвердження відкритої та прозорої демократичної державно-громадської системи управління закладом дошкільної освіти, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності директора.
Загалом за минулий навчальний 2022/2023 рік ми пережили окупацію міста, переміщення більшості з нас за межі нашого міста, захоплення дитячого садка окупаційною владою, що позначилося на всіх сферах нашого життя. Особливих змін зазнала освітня галузь, зокрема дошкільна. Освітній процес в закладах дошкільної освіти було призупинено з початку війни, а відновилася освітня діяльність з січня 2023 року.
Сьогодення внесло корективи в наше життя та незмінним лишилося те, що усі ми маємо працювати заради наших дітей. Робота кожного з нас, і педагогів, і батьків, надзвичайно важлива, ми маємо максимально створити дітям умови для забезпечення фізичного й психічного здоровя наших дошкільнят, навчання їх елементарним навичкам самозахисту та продовження їх розвитку, виховання та навчання.
У стані війни діти дошкільного віку належать до найвразливішої категорії населення. Перебуваючи в небезпеці, в тривалому стресовому стані, дитина позбавлена нормальних умов для розвитку та дошкільної освіти. Через відчуття тривоги, напруги, страху, невизначеності ускладнюється процес повноцінної соціалізації дитини. Діти, які вимушені бути переміщеними із зони активних бойових дій, із території затоплення після руйнування греблі Каховської ГЕС, стикаються з проблемою соціальної адаптації, перебуваючи в нових соціальних умовах.
Тому важливим завданням нашого закладу дошкільної освіти є консолідація зусиль (взаємозв’язок, взаємодія, постійний діалог) всіх учасників освітнього процесу (дітей, батьків, педагогічних працівників, працівників господарчо-обслуговуючого персоналу, громадськості) з метою забезпечення необхідних умов для забезпечення дошкільної освіти, повноцінної соціалізації дітей та створення безпечного освітнього середовища. Така робота, безумовно, дає змогу оцінити та визначити необхідні заходи в організації діяльності закладу дошкільної освіти у воєнний час, а також спрогнозувати заходи, які будуть спрямовано на відродження дошкільної освіти нашого міста і, зокрема, нашого дитячого садка у повоєнний період.
Управлінська діяльність директора
У минулому 2022/2023 навчального року увага керівникабула зосереджена на збереженні майна закладу, вчасну організацію працівників, які перебували в місті, на визначення пошкоджень будівлі, території закладу, їх усунення; утримання будівлі та території в належному стані, прибирання території від битого скла, шиферу, іншого будівельного сміття; а також на використанні інтерактивних форм впливу на педагогічний процес з метою забезпечення якості дошкільної освіти в умовах дистанційного формату навчання під час війни.
Управлінські рішення та дії керівника в навчальному році були спрямовані здебільшого на забезпечення працездатності та мотивації педагогічного колективу при виконанні річних завдань та пріоритетних напрямів роботи, зокрема на:
-
- упровадженні технологій та методик роботи дистанційного навчання;
- взаємодії з сім'єю в умовах дистанційного навчання під час війни, удосконаленні та оновленні підходів з розвитку партнерських відносин між дитсадком та сім'єю з врахуванням потреб кожної сім’ї, а також фіксації результів зворотного зв’язку з сім’ями для планування консультативної та методичної допомоги батькам з різних питань виховання дітей;
- організації заходів з підготовки реалізації проєктів в освітньому процесі, якими були охоплені діти, батьки, педагоги;
- поповненні та оновленні сайту закладу дошкільної освіти довідковим, інформаційним, просвітницьким матеріалами стосовно розвитку, виховання та навчання дошкільників.
Заклад дошкільної освіти упродовж 2022/2023 навчального року чотири рази було пошкоджено будівлю та територію закладу (04.12.2022, 15.12.2022, 03.01.2023, 08.02.2023). Заміни потребують 49 металопластикових вікон, 8 зовнішніх металопластикових та 4 внутрішніх металопластикових дверей, суттєво постраждало асфальтове покриття внутрішнього подвір’я, дахи 7-и прогулянкових павільйонів тощо.
Керівником було надіслано проєктні пропозиції до «Проєкту відновлення Херсонської міської територіальної громади на 2023-2027 роки» щодо відновлення будівлі, території дитсадка, добудови до основної будівлі модульної захисної залізобетонної наземної споруди подвійного призначення місткістю до 200 осіб; подано і проектна пропозиція найпростішого захисного укриття, що є меншовартісною; а також надіслано пропозицію стосовно термомодернізації будівлі дитсадка. Маємо велику надію на те, що нашому місту допоможуть відновити його інфраструктуру, навчальні заклади, підприємства.
Освітній процес було призупинено в дитячому садку і після початку війни, і з вересня 2022 року, бо заклад було захоплено окупаційною владою, проте, зв'язок з батьками та дітьми підтримувався.
Наша держава тримала достойно удар країни-агресора рф, на державному рівні вирішувався процес підтримки працівників закладів освіти міста та забезпечувалося своєчасним та миттєвим законотворчим реагуванням на освітні виклики, що поставали в умовах продовження воєнного стану. Зокрема, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану» створив умови для відновлення якісного та безпечного освітнього процесу в умовах воєнного стану. Державні гарантії педагогічним працівникам визначила нова стаття 57-1 Закону України «Про освіту».
Тому після його деокупації міста (11 листопада) поступово відновлювався освітній процес, працювати ми почали в дистанційному форматі.
Підвищення рівня організації освітнього процесу у ЗДО
З урахуванням реалій умов воєнного стану організація освітнього процесу в Дошкільному навчальному закладі-центрі розвитку дитини № 20 «Пірамідка» Херсонської міської ради відбувалася з урахуванням безпекової ситуації за допомогою дистанційної форми роботи.
З січня місяця 2023 року педагоги продовжили надавати дітям освітні послуги на виконання листа МОНУ від 27.07.2022 № 1/8504-22 та методичних рекомендацій «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році».
Враховуючи вікові особливості дітей дошкільного віку, ключовою передумовою налагодження ефективного та дієвого освітнього процесу була партнерська взаємодія між батьками та педагогічним колективом.
Задля забезпечення ефективності комунікації з батьками, вихователями й усіма учасниками освітнього процесу, було обрано оптимальні для виконання кожного конкретного завдання канали комунікації, а саме:
-
розміщення на сайті ЗДО рекомендацій для батьків щодо роботи з дітьми, відповідно до їхнього віку;
-
створення спільнот із батьками, вихователями, психологами в соціальних мережах в групах Viber (вихователі Степанова В.В., Мартинова В.С., Заруцька С.М., Коломієць Ю.В., керівник музичний Трагерюк Я.Г., керівник гуртка Ребро К.О.);
-
використання електронних платформ Google Meet (вихователь Ткаченко І.М.), Google Classroom (вихователі Іщенко Г.В., Скібіцька Є.І., Якушенко О.В.) з метою надання інформаційно-освітніх та психолого-педагогічних послуг відповідно до розкладу занять затвердженого директором закладу.
-
створено Google-диск, де зберігаються всі види роботи з освітньої діяльності закладу для здійснення вчасного контролю за роботою педагогів, а також для усунення недоробок та упущень в плануванні та проведенні занять з дошкільниками.
У процесі організації освітньої діяльності в дистанційному форматі зверталася особлива увага на такі аспекти:
-
Організація навчання педагогічних працівників з питань дистанційної роботи та надання їм методичної підтримки.
З цією метою було проведено ряд заходів для педагогів, а саме:
- педагогічні ради: «Дистанційне навчання дошкільників в умовах воєнного стану», «Дотримання професійних компетентностей педагогами відповідно до вимог державного професійного стандарту»; «Підсумки роботи в навчальному 2022/2023 році»;
- майстер-клас «Алгорит створення відео-занять»;
-
педагогічні години «Особливості організації дистанційної роботи з дошкільниками», «Про проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності дитини»;
- круглий стіл для педагогів «Онлайн-ігри для дітей дошкільного віку»;
- тренінг для педагогів «Сім монстрів педагогічного вигорання», «Світ емоцій та почуттів дитини»;
- консультації «Google Classroom», «Особливості роботи на платформі Google Meet», «Відповідальність за порушення академічної доброчесності», «Формування соціально-громадянської компетентності у дітей дошкільного віку: основні завдання та шляхи їх реалізації», «Які орієнтири для розвитку комунікативних умінь дошкільників за ECERS-3 – міжнародною методикою оцінювання якості освітнього процесу в ЗДО (за брошурою «Мовлення та грамотність»)», «Як формувати власну емоційну безпеку в умовах війни», «Як зберегти емоційне здоровя дітей в умовах війни», «Основні завдання літнього періоду в ЗДО: освітні та оздоровчі».
- щомісяця педагоги проводили самоаналіз проведеної роботи, характеризуючи позитивні та негативні моменти в спілкуванні з дітьми, власної педагогічної діяльності, взаємозв’язку та співпраці з батьками.
Професійна підготовка педагогічних працівників до роботи з дітьми дошкільного віку передбачає не тільки формування відповідних знань, а головне - формування особистісних якостей, які демонструють пластичність і мобільність професійних дій, здатність до збільшення різних варіантів запитань, які забезпечують активність дітей. Тому педагоги упродовж навчального року активно підвищували свій професійний рівень, за які отримували відповідні сертифікати, а саме:
-
«Фребелівська педагогіка в сучасній освіті: вимоги, тренди, перспективи» (13 педагогів);
-
«Фінансова грамотність змалечку «Афлатот» (3 педагогів);
-
Організація освітнього процесу для дітей дошкільного віку у змішаному форматі» (5 педагогів);
-
«Взаємодія педагогів у роботі з обдарованими дітьми» (3 педагогів);
-
«Створення інтерактивних ігрових завдань для дошкільників та учнів початкової школи за допомогою вебсервіса TinyTap» (1педагог);
-
«Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів» (13 педагогів);
-
«Перша домедична допомога в умовах війни» (13 педагогів);
-
«Цивільна оборона та захист у надзвичайних ситуаціях» (13 педагогів);
-
«Навчальний курс із безпеки життя» (13 педагогів).
Педагоги постійно вивчали новинки науково-методичної літератури, знайомилися з тематикою педагогічних інноваційних проблем, над якими працювали вихователі закладів дошкільної освіти міста, прослуховували семінари, вебінари, майстер-класи на платформах «Всеосвіта» та «НаУрок», а також вели планування своєї освітньої діяльності в Google-таблицях.
Керівник гуртка «Весела англійська» Катерина Ребро надсилає власно розроблені відео-заняття на платформу Всеосвіта, за що отримала грамоту «За ефективне та безпечне використання інформаційних технологій в педагогічній діяльності та підвищення професійної компетентності» та подяку «За вміння збирати, опрацювати, зберігати та розповсюджувати інформацію, яка є корисною для освітнього процесу та вагомий внесок у розвиток найбільшої в Україні онлайн-бібліотеки методичних матеріалів».
2. Організація психолого-педагогічної підтримки та супровід усіх учасників освітнього процесу.
З 14 березня 2022 року розпочав свою роботу кризовий центр психологічної служби Дошкільного навчального закладу-центра розвитку дитини № 20 «Пірамідка» Херсонської міської ради. Створений сайт кризового центра з рубриками: для батьків, для дітей, для педагогів і особлива рубрика ми з вами на зв’язку, де працівники психологічної служби додають відео заняття для дітей та відео консультації для батьків та педагогів. Практичний психолог Тетяна Савченко постійно інформувала батьків щодо допомоги дітям у подоланні негативних наслідків травмуючих подій та адаптації до нових обставин їхнього життя.
Щодня оновлювалася інформація рубрик трьох напрямків для дітей, для батьків, для педагогів з метою вчасного їх інформування з актуальних питань (https://sites.google.com/view/savchenko-tanya/кризовий-центр).
За період роботи кризового центру було проведено 88 відео-заняття для дітей з метою поліпшення та стабілізації емоційного стану, зняття стресу та розслаблення м`язів, звернення уваги до свого тіла, загального розвитку дітей, переключення уваги дітей на цікаві ігрові заняття, дихальні вправи, розвитку логічного мислення, сприйняття, розвитку пам`яті, стабілізації емоційного стану дошкільнят та інше.
А також психологічною службою проведено 54 відео-консультації для батьків з різних питань з метою поліпшення та стабілізації емоційного стану, звернення уваги до свого тіла, активізації та підтримці внутрішнього ресурсу та інше.
З початку навчального року запрацював додатково ютуб-канал. Посилання на ютуб-канал: https://www.youtube.com/@user-yd4jt6yu7m/videos
Наразі налічується 149 користувачів.
За таку плідну та активну роботу Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» висловила подяку працівникам психологічної служби у системі освіти України, зокрема і практичному психологу дитсадка Тетяні Савченко, за спільну роботу, творчий потенціал, віддану і продуктивну працю, активну громадянську позицію, особистий внесок у розвиток освіти, психологічної служби у системі освіти України, плідну працю у справі навчання і виховання підростаючого покоління та самовідданість, проявлену під час воєнних дій (наказ 04.08.2022 № 22.1/10-1038 «Про нагородження працівників психологічної служби у системі освіти України»).
Також практичний психолог Тетяна Савченко була нагороджена грамотою Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» за активну громадянську позицію, особистий внесок у розвиток освіти, психологічної служби у системі освіти України, плідну працю у справі навчання і виховання підростаючого покоління та самовідданість, виявлену під час воєнних дій (наказ № 33 від 29.06.2022 «Про нагородження працівників психологічної служби у системі освіти України Грамотою, Подякою Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти»).
3. Систематичність організації освітнього процесу з дітьми дошкільного віку.
Освітня діяльність здійснювалась відповідно до комплексної освітньої програми для дітей раннього та передшкільного віку «Стежинки у Всесвіт» К.Крутій, за розділами «Особистість дитини», «Дитина в природному довкіллі», «Дитина у соціумі», «Дитина в світі культури», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Мовлення дитини» та «Гра дитини». Щоденно вихователі надсилали батькам в соціальних мережах в групах Viber (вихователі Степанова В.В., Мартинова В.С., Заруцька С.М., Коломієць Ю.В., керівник музичний Трагерюк Я.Г., керівник гуртка Ребро К.О.); на електронні платформи Google Meet (вихователь Ткаченко І.М.) та Google Classroom (вихователі Іщенко Г.В., Скібіцька Є.І., Якушенко О.В.), відео-заняття, залучаючи дітей до дидактичних, настільно-друкованих ігор, різних видів театрів, до малювання, поробок з паперу, роботи з пластиліном та природного матеріалу відповідно до розробленого розкладу занять, затвердженого директором дитсадка.
Останнього тижня кожного місяця педагоги, батьки та діти активно долучалися до творчого ART-проєкту «На крилах дитячої творчості» з тем: «Моя квітуча Україна», «Моя улюблена книжка», «Про безпеку треба дбати, щоб щасливими зростати». До відповідної теми педагоги надсилали цікаві та розвивальні відео-заняття, а діти з батьками проявили активний зворотній зв'язок, надсилаючи фото та відео з творчими розповідями дітей, сімейними співами українських пісень, малюнками та поробками.
З метою популяризації української мови, українських народних обрядів, звичаїв та традицій в ЗДО проведено тематичні Дні: «Української мови та писемності», «Зимові свята та розваги», «Веселої калити», «Вишиванка – душа нашого народу».
З метою розвитку спостережливості та допитливості розуму дитини, її прагнення до пізнання світу, розвитку всіх її пізнавальних здібностей, вміння винаходити, використовувати нестандартні рішення у важких ситуаціях в ЗДО було проведено тиждень «Експериментів та дослідів» в ході якого педагоги пропонували дітям цікаві відео з дослідами та експериментами з живою та неживою природою та отримували зворотній зв'язок з висновками дітей про проведений той чи інший дослід та експеримент.
У лютому та березні місяці педагогами було організовано «Поетичний марафон до дня народження Лесі Українки та Тараса Шевченка» з метою популяризації творчості відомих українських поетів. Родини активно взяли участь – надіслали дитячі малюнки, відео з декламуванням дітей улюблених віршів напам’ять.
Для сприяння оздоровленню дітей, формуванню потреби у щоденних заняттях фізичними вправами, оптимізації рухової підготовленості дітей дошкільного віку проведено День здоров’я дітей «Здорова малеча», в ході якого педагоги запропонували малятам цікаві та розважальні відео з рухливими іграми та вправами, надали тематичні консультації для батьків.
Також в закладі дошкільної освіти було організовано та проведено День довкілля «Оберігаймо планету разом», під час якого проведено ряд заходів, спрямованих на поліпшення стану навколишнього середовища (очищення водних джерел, озеленення територій) та поширення екологічних знань задля підвищення рівня екологічної свідомості вихованців.
До Тижня фінансової грамотності в дитсадку проведено міні-проєкт «Я хочу – мені треба» з проведенням ряду заходів:
-
тематичних занять «Навіщо потрібні гроші», «Крамниці», «Що можна купити за гроші?», «Національні гроші»;
-
тематичних консультацій для батьків «Економічне виховання дітей в сім’ї», «Знайомимо дошкільників з економікою», «Кишенькові гроші – користь і шкода для дитини».
-
дидактичних ігор «У магазин», «Хочу і потрібно», «Грошові знаки», «Професії», «У зарплату», «Розумні витрати», «Гроші - ціна», «Банк».
Така робота допомогла сформувати у дошкільнят поняття про гроші, просте розуміння того, як використовувати доступні ресурси, вміння встановлювати залежність між витратами та грошовими коштами, усвідомлювати важливість ощадливості, практичності, дбайливості.
На сайті дитячого садка розміщено інформацію про вище зазначені заходи: https://dnzpiramidka.wixsite.com/piramidka20.
Проведення внутрішнього моніторингу оволодіння дітьми ключовими компетентностями здійснювалось опосередковано (за участі вихователів і батьків) в групах старшого дошкільного віку. Результати досліджень вказують на те, що у більшості випускників розвинене диференційоване сприймання, логічне мислення, володіння розумовими діями аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, групування необхідних для свідомого засвоєння знань про навколишній світ. Діти уміють розв’язувати нескладні логічні та математичні задачі, виділяти звуки, розрізняти просторові і кількісні відношення речей. Це свідчить про належний рівень готовності до навчання в школі.
Поряд з позитивними досягненнями в освітньої процесі залишається низка нерозв’язаних проблем, які потребують подальшої роботи.
Так, набуло вагомості питання виховання почуття цінності власного життя, власної безпеки, навчання практичним вмінням застосовувати елементарні навички самозахисту та безпеки, вміння орієнтуватися та приймати рішення в складних надзвичайних ситуаціях. Залучення методик з безпеки життєдіяльності та технологій гуманістичного спрямування потребує подальшого використання в освітньому процесі закладу дошкільної освіти.
Набуло гостроти питання і формування соціально-громадянської компетентності дітей дошкільного віку. Важливо консолідувати зусилля педагогів і батьків для зміцнення національної ідентичності дітей як основи, яка виховує справжній патріотизм; сприяє формуванню у дітей позитивного образу своєї країни, утверджує активні позиції громадянина своєї країни, виховує ціннісне ставлення до своєї родини як частини свого народу, його історії, традицій, культури. Продовжувати удосконалювати форми, методи, види комунікаційної співпраці з батьками.
Беззаперечно, важливою складовою є мовлення дітей для розвитку їх пізнавальних процесів, свідомості, формування загальної картини світу, здатності до регуляції поведінки й діяльності. Необхідно посилити роботу з розвитку у дошкільників зв’язного мовлення, адже у більшості дітей сформовані посередні, а іноді, слабкі навички користування рідною мовою. Адже питання української самоідентичності стоїть як ніколи гостро.
В умовах воєнного стану зазнала змін й організація роботи з кадрами, зокрема підвищення кваліфікації, інформаційна та методична підтримка педагогів. Проте, всі форми та види роботи з атестації педагогічних працівників переведено на дистанційний формат та успішно виконано. За результатами чергової атестації педагогічних працівників закладу дошкільної освіти Тетяні Савченко, практичному психологу, атестаційною комісією закладу дошкільної освіти присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії». Міська атестаційна комісія управління освіти Херсонської міської ради підтвердила відповідність раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» директорці Тетяні Маценко.
Виходячи з аналізу освітньої, методичної роботи у 2022/2023 навчальному році та враховуючи потреби у розвитку, виховані та навчанні дітей дошкільного віку в умовах воєнного стану, педагогічний колектив визначив основні завдання на 2023/2024 навчальний рік:
-
Формування мовленнєво-комунікативної компетентності дошкільників шляхом розвитку навичок спілкування рідною мовою, здатності до конструктивної партнерської взаємодії;
-
Виховання інтересу до цінностей українського народу, прояву патріотичних почуттів, готовності до посильної участі в подіях соціально-громадянського простору;
-
Продовжити налагодження ефективної комунікації учасників освітнього процесу на засадах партнерських відносин між закладом дошкільної освіти та сімєю.
ХЕРСОНСЬКА МІСЬКА РАДА
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ
ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД–ЦЕНТР РОЗВИТКУ
ДИТИНИ № 20 «ПІРАМІДКА» ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
м. Херсон, 73003, вул. Небесної Сотні, буд. 11 А, тел. (0552) 22-48-52,
е-mail: piramidka20@ukr.net Код ЄДРПОУ 24114332
______08.06.2023___№ 02-04/46_____
На №_____________ від_____________
Витяг із протоколу
загальних зборів колективу та батьків
Дошкільного навчального закладу-центра розвитку дитини № 20
«Пірамідка» Херсонської міської ради
від 08.06.2023 № 2
Присутні: 76 осіб
Працівники ДНЗ-ЦРД № 20: 27 осіб
Батьки – 51 особа
Порядок денний:
-
Звіт про діяльність керівника Дошкільного навчального закладу-центра розвитку дитини № 20 «Пірамідка» Херсонської міської ради в 2022/2023 навчальному році. Доповідач Тетяна МАЦЕНКО, директорка.
СЛУХАЛИ:
Директорку Тетяну Маценко, яка звітувала про управлінську діяльністьупродовж 2022/2023 навчального року, яку було зосереджено на збереженні майна дитсадка, вчасне реагування та організацію працівників, які перебували в місті, для визначення пошкоджень будівлі та їх усунення; утриманні території в належному стані, прибиранні території від битого скла, шиферу, іншого будівельного сміття; використанні інтерактивних форм впливу на педагогічний процес для забезпечення якості дошкільної освіти в умовах дистанційного формату навчання; удосконалення взаємодії з батьками щодо розвитку, виховання та навчання дітей дошкільного віку.
ВИСТУПИЛИ:
1. Тетяна Щевчук, голова ради батьківського комітету, яка підтвердила, що управлінські рішення та дії директорки в 2022/2023 навчальному році були дійсно спрямовано здебільшого на забезпечення працездатності та мотивації колективу дитячого садка при виконанні річних завдань та пріоритетних напрямів роботи, зокрема на:
-
- співпраці з сім'єю в умовах дистанційного навчання під час війни, удосконаленні та оновленні підходів з розвитку партнерських відносин між дитсадком та сім'єю з врахуванням потреб кожної сім’ї;
- організації заходів з підготовки проєктів в освітньому процесі, якими були охоплені діти, батьки, педагоги.
2. Інна Ткаченко, вихователь, яка доповнила виступ Тетяни Шевчук про те, що батьки разом з педагогами поповнювали та оновлювали сайт дитсадка досягненнями дітей та спільно виконаними роботами.
УХВАЛИЛИ:
-
Діяльність упродовж 2022/2023 навчальнго року керівника Тетяни МАЦЕНКО, директорки Дошкільного навчального закладу-центра розвитку дитини № 20 «Пірамідка» Херсонської міської ради, вважати здійсненою на достатньому рівні роботи.
Голова загальних зборів працівників
та батьків ДНЗ-ЦРД № 20 Тетяна МАЦЕНКО
Голова ради батьківського комітету
ДНЗ – ЦРД № 20 «Пірамідка» Тетяна ШЕВЧУК
Секретар загальних зборів Тетяна ГРИНИШЕНА