Дошкільний навчальний заклад - центр розвитку дитини
№ 20 "Пірамідка" Херсонської міської ради
Зупинимо булінг разом!
Більшість людей вважають, що фізична агресія й соціальне насилля, характерні для булінгу (англ. bullying – агресивне переслідування, цькування, залякування тощо), починають проявлятися приблизно з кінця початкової школи і продовжуються протягом усього періоду середньої школи. Але, хочете вірте, хочете – ні, булінг серед дітей дошкільного віку розповсюджений набагато більше, ніж ви можете припустити. Оскільки така поведінка асоціюється, як правило, з дорослими дітьми, вона часто упускається з очей у ранньому віці, коли досить важко відрізнити абсолютно нормальні соціальні експерименти й булінг на ранніх стадіях формування.
Але булінг – це ж не тільки фізична агресія, булінг може здійснюватись і через соціальний тиск, наприклад, коли група дівчаток неодноразово й демонстративно відмовляється грати з іншою дівчинкою, або це можуть бути словесні нападки, такі як безперервні насміхання та висміювання.
Загалом, певний ступінь ситуативних ударів рукою, щипання й ін. у дітей дошкільного віку «вважається» нормальним і може бути проявом самоствердження. Однак, якщо дітям подобається спостерігати, як іншій людині погано, вони можуть свідомо й систематично знаходити способи, щоби завдати шкоди своїм «жертвам», навіть до того, що стануть насміхатись над ними, коли роблять свій поганий учинок.
Булінг може викликати в дітей сильний стрес, страх і тривогу. До того ж така поведінка впливає не тільки на «жертв». Результати дослідження показують, що ті, хто в дитинстві був хуліганом, у майбутньому частіше, ніж інші, вживають наркотики та алкоголь, ображають своїх друзів, зв’язуються зі злочинністю й мають проблеми у взаємостосунках з однолітками.
Ваша маленька дитина піддається булінгу, якщо:
-
вона скаржиться на головні болі або болі в животі без будь-якої причини;
-
чіпляється за вас і проявляє плаксивість;
-
приходить додому із травмами, які не може пояснити;
-
залишається на самоті або впадає у стан депресії;
-
розповідає про якусь дитину, яка робить їй всілякі пакості;
-
має труднощі з концентрацією уваги;
-
уникає зорового контакту, коли ви питаєте її про дитячий садок.
Форми булінгу
• фізичний — нанесення ударів, штовхання, пошкодження або крадіжка власності;
• словесний — обзивання, глузування;
• соціальний — виключення із групи (ізоляція);
• електронний (кібербулінг) — булінг із використанням технічних та електронних засобів (комп’ютер, мобільний телефон, електронна пошта і сайти соціальних мереж).
ЯКЩО ВАША ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ
-
Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину;
-
Поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, готові її вислухати і допомогти;
-
Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації;
-
Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування ;
-
Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання;
-
Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може зайняти деякий час.
ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ БУЛІНГУ
-
Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати;
-
Зайняти нейтральну позицію в суперечці – обидві сторони конфлікту потребують допомоги, запропонувати дітям самостійно вирішити конфлікт;
-
Пояснити, які саме дії Ви вважаєте булінгом і чому їх варто припинити;
-
Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей;
-
Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася і вимагати вжити заходів щодо припинення цькування.
Жертви булінгу переживають важкі емоції — почуття приниження та сором, страх, розпач і злість. Допомогти жертві булінгу інколи досить просто. Перше, що ти можеш зробити, — не підтримувати тих, хто знущається. Твоє ставлення до них має бути таким, щоб ініціатори булінгу відчули, що ти не погоджуєшся з тим, що відбувається. Якщо бачиш, що з когось насміхаються, допоможи йому вийти з цієї ситуації, покажи свою підтримку, скажи, що він чи вона не заслуговує на таке ставлення. Люди, яких ображають, часто почуваються самотніми — допоможи їм відчути, що вони не одні.