top of page

Інформація щодо харчування

На виконання Розпорядження міського голови від 02.08.2021 №272 вся інформація щодо  харчування дітей в закладі дошкільної освіти. Розміщується  на Google - платформі Херсонської міської ради:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1iVUYzRzW5KVckvXy7cQakca7CIDd2cZ5ENJTsyB2OfA/edit#gid=1432493920

Батьківська плата за харчування з 01 січня 2022 року

0_780a4_34b62fcd_XL.png
меню-на-сайт-2- (16).jpg

Собівартість страв у меню
за 23 лютого 2022 року

                                Кількість осіб, які харчуються  на  23 лютого  2022 року:                              діти до 4-х років - 24, діти з 4-х  до 6 (7) років - 76

Сніданок (до 4-х років)

Обід (до 4-х років)

Вечеря (до 4-х років)

Сніданок
(з 4-х до 6(7)років)

Обід
(з 4-х до 6(7)років)

Вечеря
(з 4-х до 6(7)років)

ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ

ЩО КРАЩЕ ЇСТИ УРАНЦІ?

      Після сну дайте дитині трохи води — у такій кількості, у якій вона потребує. Через 15-20 хвилин або пізніше запропонуйте дитині розведений сік із сезонних фруктів. Улітку — соки з ягід: чорниці, чорної і червоної смородини, вишні і т.ін., восени і взимку — з яблук, груш, а весною — з цитрусових. Для кращого перетравлення їжі соки дітям розводять водою (це важливо!) у пропорції 1:1 або одна частина води і дві частини соку. Саме сніданок має обов'язково містити будь-яку гарячу страву — з творога, яєць, крупи (молочна каша), м'яса, а також гарячий напій (чай, какао, кавовий напій з молоком) або вітаміназовані напої і соки.

ЩО КРАЩЕ ВЖИВАТИ НА ОБІД?

На обід обов'язковою є перша страва, м'ясна чи рибна страва з гарніром, у тому числі з овочів, і напій (сік, компоти з свіжих чи сухих фруктів). Доречно також в обід давати дітям свіжі фрукти.

ЯК НЕ ВАРТО ДАВАТИ М'ЯСО ДИТИНІ?

У жодному випадку не можна давати кісткові бульйони! Не потрібно і жирних бульйонів, і на кінець, не частіше чотирьох разів на тиждень можна дати будь-яке мясо, але не сосиски і не ковбасу. Не варто давати мясо з картоплею, цс поєднання несприятливе для травлення.

ЩО КРАЩЕ ЇСТИ НА ПОЛУДЕНОК?

Через 2-3 години можна запропонувати дитині компот (киселі заборонені) або печене яблуко, чай з сухарями, сушкою, нежирним печивом.

ЩО КРАЩЕ ЇСТИ НА ВЕЧЕРЮ? -

Вечеря частіше має складатися з білкової їжі. Зазвичай рекомендують рибу, молочні, крупові, овочеві, творожні чи яєчні страви. А от мясні страви перед сном не рекомендуються. Іноді на вечерю можна дати будь-яку картопляну страву. Діти із задоволенням їдять картоплю з квашеною капустою, солоним огірком. Якщо дитина любить яйця, два-три рази на тиждень дайте їй яєчню. Можна запропонувати 1-2 варені яйця, але не додавати до них ще якісь страви. Власне перед сном можна дати дитині склянку кефіру, молока, ряжанки з печивом, булочкою і т.ін.

      Повторення у раціоні одних і тих же страв чи кулінарних виробів у найближчі дні не припустимо. У суміжні дні варто уникати використання страв, що готуються з однієї і тієї ж сировини (кашки і гарніри з одного виду круп, макаронні вироби у різних стравах і т.ін.). Допустиме використання білих коренів (петрушки, селери, пастернаку), укропу, лаврового листа, свіжої зелені, а також кориці і ваніліну.

    Ось таке просте, але розумне харчування принесе користь Вашій дитині. Звичайно, якщо дитина хвора, то лікар разом з батьками можуть коректувати дієту, виходячи з конкретних особливостей захворювання.

Як не треба годувати дитину.

7 великих та обов'язкових "ні"

         Не примушувати. Зрозуміємо і запам'ятаємо: харчове насильство-одне з найстрашніших насильств над організмом і особистістю, яке приносить шкоду і фізичну, і психічну. Якщо дитина не хоче їсти, значить, Їй в даний момент їсти не потрібно! Якщо не хоче їсти тільки щось визначене, значить, не потрібно саме цього! Ніякого примусу в їжі! Ніякого відгодовування!

            Дитина не сільськогосподарська тварина. Їжа рівнозначна лікам (морква, лимон, яблуко, цибуля, молоко і т. п. - за порадою з лікарем), може пропонуватися більш наполегливо, однак тільки таким чином, щоб не викликати неприємних емоцій. Винайдіть ігровий привід, покажіть приклад, яскраво, весело умовте. Однак при активному небажанні, відразі - не наполягайте і не повторюйте пропозицій. Відсутність апетиту при хворобі є знак, що організм потребує внутрішнього очищення, сам хоче поголодувати, і в цьому випадку голос інстинкту вірніше будь-якого лікарського припису.

             Не нав'язуйте. Насильство в м'якій формі: вмовляння, переконання, наполегливі повторні пропозиції.

    Не догоджайте. Нічого більше запланованого. Різноманітність-так, по можливості, але ніяких надмірностей. Ніяких харчових винагород, ніяких морожених, тістечок, цукерок і шоколадок за хорошу поведінку або зроблені уроки, тим більше за з'їдений проти бажання сніданок або просто так. їжа - не засіб домогтися слухняності, не засіб насолоди; їжа - засіб Жити. Здорове задоволення від їжі, звичайно, необхідно, але воно повинно відбуватися тільки від здорового апетиту. Вашими цукерками ви досягнете тільки розбещеності і перекручення смаку, так само як і порушення обміну речовин.

            Не квапте. "Їж швидше! Ну що ти возишся?! А ну, хто швидше з'їсть?!" їжа - не гасіння пожежі. Темп їжі-справа суто особиста. Поспіх в їжі завжди шкідливаий, а перерви в жуванні необхідні навіть корові. Якщо доводиться поспішати в школу або кудись ще, то нехай краще дитина не доїсть, ніж у метушні і паніці проковтне ще один недожованний шматок.

           Не відволікайте. Поки дитина їсть, телевізор повинен бути вимкнений, а нова іграшка прихована. Однак якщо дитина відволікається від їжі сама, не протестуйте і не підганяйте: значить, не голодна. Не потурати, але зрозуміти. Всі діти різни. Є діти зі своєрідними харчовими забаганками. Переважна більшість цих забаганок нешкідливі і можуть бути задоволені. Не повинно бути харчових примусів, але повинні бути харчові заборони, особливо при діатезах і алергії. Дотримання всіх інших "ні" позбавить вас від безлічі додаткових проблем.

        Не турбуватися і не турбувати. Ніякої тривоги, ніякого занепокоєння з приводу того, чи поїла дитина вчасно і скільки. Стежте тільки за якістю їжі. Не приставайте, не запитуйте малюка: "Ти поїв? Хочеш їсти?" Нехай попросить, нехай зажадає сам, коли захоче, так буде правильно - так, тільки так! "... А як же годувати? .." Дуже просто. Якийсь час їжа повинна бути в межах досяжності, на очах у дитини. Якщо у вас немовля, то давати груди або пляшечку при прояві занепокоєння. Якщо малюк, то безнасильно запросити до столу, не утримуючи, якщо малюк не хоче. Якщо дитина постарше, то ви можете повідомити їй, що сніданок, обід чи вечеря готова, запропонувати поїсти - все, більш нічого. їжа перед тобою: їж, якщо хочеш.

      І звичайно ж, подавайте здоровий приклад. Бажано - у всіх відношеннях... Навіть у такому, здавалося б, елементарному питанні, як годування чада. Мова йде не тільки про здоров'я фізичне.

Отрута в яскравій обгортці

      Прилавки базарів, комерційних лотків і навіть продовольчих магазинів заполонили всілякі шоколадки, кекси та льодяники імпортного виробництва, і хоча перша хвиля ажіотажу навколо закордонної продукції потроху спадає, люди часом таки спокушаються барвистою обгорткою. А от до обгортки, перш ніж відкрити гаманець, варто придивитися уважніше.

     Річ у тім, що на наш ринок потрапляє 80 відсотків продукції харчування так званої третьої категорії, тобто призначеної для вивозу у країни, що розвиваються. Ці консерви, напої, кондитерські та кулінарні вироби заборонені для реалізації в країнах — членах Організації економічного співробітництва і розвитку, оскільки містять шкідливі для здоров'я людей емульгатори. Такі емульгатори, як правило, позначаються на упаковках певними .знаками, за якими обізнані іноземці відрізняють їстівний продукт від "умовно їстівного".

     Таблицю цих знаків пропонуємо до уваги наших читачів і наполегливо радимо: якщо ви прочитаєте на упаковці придбаної шоколадки чи кексу літеру "Е" з числом — поверніть товар продавцеві. Якщо вказаних у списку знаків немає — можете пригостити дитину. Але найкраще все-таки довіряти продукції власної країни, бо українські підприємства нині складають цілком гідну конкуренцію багатьом закордонним фірмам.

     І ще порада: не забувайте, що замість цукерки дитину краще пригостити яблуком, а замість імпортного напою — домашнім компотом.

Безымянный.png

РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ

     Їжа - основа життя, джерело енергії, без якого життя людини неможливе. За певного поєднання білків, жирів, вуглеводів у комплексі з вітамінами і мінеральними солями їжа може максимально засвоюватися. Це і є основний принцип раціонального харчування. Саме тому харчування повинно бути різноманітним.

  У нашому організмі корисні речовини здатні до складних змін, у результаті яких вони поступово перетворюються в речовини самого організму, його клітин і тканин. Але поруч із цим в організмі постійно відбувається часткове їх руйнування. Відбувається з виділенням енергії, що витрачається на працю органів і на підтримку постійної температури тіла. Це і є обмін речовин.

    Харчування лише тоді повноцінне, коли в ньому є всі корисні речовини у необхідній кількості. Наприклад, якщо відсутні вітаміни, то неможливе повноцінне використання інших речовин. Білки хліба погано засвоюються, коли відсутні білки тваринного походження.

    Головний компонент продуктів харчування становлять калорійні речовини - білки, жири, вуглеводи і вода. Жири і вуглеводи беруть участь в енергетичному обміні речовин. Білки - у структурному синтезі нових клітин і тканин, це будівельний матеріал для організму, що росте, від них залежить здатність до мислення, формування антитіл, що захищають організм від вірусів і мікробів.

    Важливий компонент - жири (енергія). їжа, багата на жири, сприймається нами більш смачною і ситною. Але занадто багато вживати її шкідливо для здоров'я: підвищується вміст жиру в крові, що приводить до ушкодження серцево-судинної системи, порушується обмін речовин. Хоча жири є важливим постачальником енергії організму, вони поступаються вуглеводам, потреба людини в яких значно вища. Вуглеводи дають енергію для роботи м'язів, беруть участь у синтезі нуклеїнових кислот, у складі клітин і тканин, поповнюють запаси глюкози в крові. Вуглеводи допомагають краще засвоїти жири. Наш організм краще засвоює вуглеводи з продуктів рослинного походження. Сахарозу - з бананів, абрикосів, динь, моркви; фруктозу і глюкозу - з фруктів, ягід, меду. Глюкоза швидко і легко засвоюється організмом і використовується для живлення головного мозку, м'язів, підтримує рівень цукру в крові, утворення запасу глікогену в печінці. Ще одним джерелом глюкози є крохмаль, що міститься в зернових і бобових культурах, а також у картоплі. Цінний молочний цукор (лактоза) є в молоці і молочних продуктах. Він обмежує процеси бродіння в кишечнику і сприяє розвитку молочнокислих бактерій, корисних для організму.

    Клітковина, що міститься в чорному хлібі, фруктах і овочах, відіграє важливу роль у роботі кишечника і виведенні з організму холестерину.

     Чи є в нашому організмі золото? Є, але тисячна доля відсотку, як і інших елементів таблиці Менделєєва (деяких більше, а деяких менше). Усі вони мають високу біологічну активність і виступають регулятором важливих процесів обміну в клітині, підтримують нормальний склад крові, кислотно- сольовий баланс, використовуються як матеріал для будівництва опорних тканин. Солі Иа - регулюють водний обмін, кислотно-сольову рівновагу. Солі К - виділення рідини і N3 із організму, вуглеводний обмін у крові (курага, ізюм, квасоля, чорнослив). Хлор - водний обмін. Кальцій - формування кісток скелету, регуляція нервової системи і серця, бере участь у звертанні крові (молоко, сир). Фосфор - бере участь у всіх процесах обміну речовин, входить до складу багатьох важливих білків, нервових тканин, сприяє росту і розвитку кісток (сир, квасоля, м'ясо, риба, яйця). Солі магнію відповідають за вуглеводний обмін, знижують кількість холестерину в крові, знижують збудження нервової системи і м'язової (хліб, каші, бобові). Залізо необхідне для будівництва гемоглобіну (печінка, вівсянка, яєчний жовток, бобові, овочі, фрукти). Йод, фтор, кремній, мідь, бронза, сірка та інші також мають значення для життєдіяльності організму.

    Вітаміни А, В, В2, В12, С, Д, Е, К, РР виконують важливі функції в регулюванні і нормалізації обміну речовин. Наприклад, вітамін В1 - вітамін бадьорості, підвищує працездатність, м'язову силу, апетит. Вітамін А необхідний організму для забезпечення нормального зору, росту. Вітамін С (овочі, фрукти, ягоди) постійно потрібен організму. Нестача цього вітаміну знижує здатність організму до утворення анитіл, що перешкоджають розвитку інфекцій, може привести до тяжкого захворювання - цинги.

     Враховуйте всі ці моменти при складанні щоденного меню для своєї дитини.

bottom of page